Medya

Uluslararası 4 Yayıncıdan Türkiye’ye Youtube Kanalı

UHA HABER / Uluslararası 4 kamu yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW), VOA, BBC ve France 24 tarafından Türkçe içerik sağlanacak Youtube kanalı +90 yayın hayatına başladı.

Deutsche Welle öncülüğünde kurulan ortak kanala içerik sağlayacak dört kamu yayın kuruluşunun üst düzey yetkilileri İstanbul’da basın toplantısı düzenledi.

Youtube kanalı +90’da, farklı görüşlerin sesini duyuran, ifade özgürlüğüne saygı duyulan, bağımsız ve güvenilir haberlere yer verilmesi planlanıyor.

Türkçe farklı içerikler sunacak olan +90 Yotube kanalı, VOA, BBC, DW ve France 24’ten gazetecilerin imzasıyla siyasetten, ekonomiye, bilim ve sanattan, insan öykülerine birçok haberi barındıran bir mecra olacak.

Youtube kanalına Türkiye’nin uluslararası telefon kodu olan +90’dan yola çıkılarak bu isim verildi.

“Diyalog içinde olmayı hedefliyoruz”

Basın toplantısına VOA’den Güney ve Orta Asya Programları Daire Başkan Yardımcısı Eric Philips, Deutsche Welle Genel Müdürü Peter Limbourg, BBC Dünya Servisi Direktörü Jamie Angus ve France 24 İngilizce Yayın Bölümü Yöneticisi Gallagher Fenwick katıldı.

Deutsche Welle Genel Müdürü Peter Limbourg basın toplantısında 4 kurumun biraraya gelerek ortak bir kanal oluşturması fikrinin 16 ay önce ortaya çıktığını ve çalışmalara başlandığını söyledi. Limbourg, “Alman halkı ve Almanya, Türkiye’ye karşı son derece ilgili. Bu yayınlarla daha iyi bir diyalog içerisinde olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Hedef genç ve etkili Türk izleyici”

VOA Güney ve Orta Asya Programları Daire Başkan Yardımcısı Eric Phillips projeyle ilgili olarak “Bugün yeni ortaklarımızla duyurusunu yaptığımız ‘+90’ projesiyle, kendileri için içerik son derece önemli olan, genç ve etkili Türk izleyicilere ulaşmayı hedefliyoruz. Biz ortaklarımızla siyaset, bilim gibi çok farklı alanlarda soyal ve kültürel konularda içerik üreteceğiz. Kullanıcıların videoların altına yorumlar yazmalarını ve burada diyalog başlatmasını istiyoruz. Böylece kullanıcılar arasında bir diyalog ve etki yaratma hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

“Youtube’un gücü ve gençlerin ilgisini biliyoruz”

BBC Dünya Servisi Direktörü Jamie Angus da BBC’nin 80 yıldır Türkiye’ye yönelik yayınlar yaptığını, radyo yayınlarıyla başlayan sürecin zaman içerisinde televizyon ve internet yayınlarıyla arttığını belirtti. Bugün Türkiye’de TV ya da radyo yayını yapmadıklarını belirten Angus, “Artık devir değişti. Youtube’un gücünü ve gençlerin ilgisini biliyoruz. Bu alan kullanıcılar için çok daha cazip ve çekici” diyerek projeye verdikleri öneme dikkat çekti.

France 24 İngiliz Yayın Bölümü Yöneticisi Gallagher Fenwick de kendilerinin 15 dilde yayın yaptıklarını ve dijital yayıncılık konusunda çok büyük bir deneyimlerinin olduğunu belirtti. Fenwick, France 24’ün Türkiye’ye verdiği önemin bir göstergesi olarak bu projede yer almak istediklerini projenin bir köprü görevi göreceğini söyledi.

VOA Türkçe sosyal içerikli haberlerle katkı sağlayacak

VOA Türkçe Yayın Bölümü Müdürü Hülya Polat, VOA yayın kuruluşunun +90 kanalına, sıcak haberden çok, insan hikayeleri gibi sosyal içerikli haberlerle katkı sağlayacağını söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’den Erkan Arıkan transatlantik bir işbirliğinin Türkçe olarak yayın hayatına başlamasının heyecan verici olduğunu belirtirken, BBC Türkçe’den Murat Nişancıoğlu ise Türkiye’nin tüm ülkeler tarafından önemli görülen, dinamik bir nüfusa sahip, hareketli bir gündemi olduğunu, bu açıdan cazip bir pazar olduğunu söyledi.

VOA Türkçe yayın bölümü, Youtube projesiyle çocuk yaşta evlenenlerle yapılan söyleşiler ve arttırılmış/sanal gerçeklik (AR/VR) teknolojileriyle ilgili son gelişmelere ilişkin içerikler paylaştı.

Yeni Youtube kanalına abone olmak için: www.youtube.com/plus90

HABER : Mehmet SÜMER

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

***

Mehmet Sümer

Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika’nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir