Dünya

“Ukrayna’nın Kırım’ı ‘teslim ettiği’ ile ilgili iddialar saçma”

KİEV ( UHA HABER) –Ukrayna Parlamentosu Başkan Yardımcısı İrina Geraşçenko, Ukrayna yönetiminin Kırım’ı “teslim ettiği” ile ilgili iddiaların saçma olduğunu ifade etti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Muhaberi Celal Kılıç‘ın haberine göre, konuyla ilgili kişisel Facebook sayfasında açıklama yapan İrina Geraşçenko, “Kremlin’in eski esiri dahil her çeşit muhaliflerin gittikçe daha sesli şekilde tekrarladığı Kırım’ın Putin tarafından çalınmadığı, Ukrayna yönetiminin teslim ettiği ile ilgili iddialar saçma” diye kaydetti.

Benzer görüşlere göre, “mağdur suçlu” olduğundan dolayı faillerin yargılanmaması gerektiğini ifade eden İrina Geraşçenko, “Hadi o zaman kapanmayan çantalardan cüzdan çalan hırsızları yargılamayalım, çünkü çanta sahibi, çantasının “yanlış” olduğu için kendisi suçlu; evleri soyan failleri yargılamayalım, çünkü sahipler pencereyi açık bıraktı ve “evlerini teslim ettiği için kendileri suçlu”. Kırım çalındı. Ve bunun için sorumluluk, o dönemde zayıf olduğu için kendisini savunamadığı mağdurun değil kurbanın üzerinde” diye devam etti.

Devrik cumhurbaşkanının avukatından “Kırım teslim edildi” iddiası

Daha önce devlete ihanetten yargılanan Ukrayna’nın devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in avukatı Vitaliy Serdyuk, “Kırım’ın teslim edilmesi” ve Ukraynalı askerlerin yarımadadan çıkarılması ile ilgili nihai kararın, 23 Mart 2014 tarihinde düzenlenen Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin toplantısında kabul edildiğini iddia etti.

İlk Rus askerleri Kırım’a, 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında sözde referandum düzenlendiğinde Rusya ordusu ve askeri araçları Ukrayna’nın doğu sınırlarında toplandı, ayrıca hava kuvvetleri alarm durumuna geçirildi.

18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşma imzalamışlardı.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve birçok ülke Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti ve Kırım’ı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım uyguladı.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir