Eğitim

Ukrayna’nın en prestijli üniversitesinden TİKA’ya madalya

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Milli Taras Şevçenko Üniversitesi, desteklerinden dolayı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’na (TİKA) madalya takdim etti.

Kiev ( UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi Celal Kılıç’ın haberine göre, Taras Şevçenko Üniversitesi Rektörü Leonid Guberskiy, üniversitenin Türkoloji bölümlerine yıllardır katkı sağlayan TİKA’ya teşekkür belgesi ve madalya sundu.

Ukrayna’nın en prestijli üniversitesinden TİKA’ya madalya ile ilgili görsel sonucu

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ile bir araya gelen Guberskiy,  “2003 yılından itibaren üniversitemizdeki Türkoloji Bölümünün gelişimine destek sağlıyorsunuz. TİKA sayesinde Filoloji Enstitümüzün de altyapısı iyileştirildi. Bu sene Sayın Emine Erdoğan’ın üniversite ziyareti ve proje açılış törenlerini şereflendirilmesi bizim için ayrıca gurur kaynağı oldu. Zaten Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da üniversitemizin fahri doktorudur. Tüm bunlar, Türkiye ve Ukrayna arasında dostane ilişkilerinin göstergeleridir” dedi.

TİKA’nın Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü ile örnek iş birliği tesis ettiğini belirten Hacı Bayram Bolat ise, iş birliğinin sadece Türkoloji Bölümü ile sınırlı kalmayacağını, önümüzdeki sene Tarih Fakültesi bünyesinde “Türk ve Kırım Tatar Halkları Araştırma Merkezi”nin de kurulmasına katkı sağlayacaklarını kaydetti.

TİKA ile Taras Şevçonko Üniversitesi arasında 2003 yılında üniversite bünyesinde Türk Araştırma ve Enformasyon Merkezinin kurulmasıyla başlayan ilişkiler 2013 yılında hız kazandı. TİKA’nın desteğiyle Türkoloji Bölümü, Türk Araştırma ve Enformasyon Merkezi ve Türkçe eğitimi için tahsis edilen iki sınıfta tadilat ve tefrişat yapıldı, yabancı Dil Öğretimi Laboratuvarı yenilendi.

KİEV, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir