Türkiye

Ukrayna’da Türk vatandaşlarının sık karşılaştıkları sorunlar

Ukrayna’ya son dönemde Türk yatırımcıların ilgisi giderek artıyor. Yeni bir ülkede yatırım yapmak, birtakım riskleri de beraberinde gerektiriyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKUkrayna pazarına yeni giren Türk şirketleri hukuki açıdan nelere dikkat etmeli? Türk vatandaşlarının Ukrayna’da en çok karşılaştıkları sorunlar neler?  TUİD üyesi Yuvito şirketinden Av. Evren Damyan, TUİD WEB aracılığıyla tavsiyelerde bulundu:

Av. Evren Damyan ile ilgili görsel sonucuKısaca size tanıyabilir miyiz?

1985 İzmir doğumluyum. İlk ve orta öğretimini Manisa Lisesi’nde tamamladım. 2004 yılında Eskişehir Anadolu Üniveristesi’ne girdim.

Gösterdiğim sosyal çalışmalar sonucunda Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Gönüllü Toplumsal Hizmetler Kulüplerinde başkan ve başkan yardımcısı olarak etkinlikler düzenledim. Üniversite bünyesinde huzur evlerinde, çocuk yuvalarında, Lösev’de, bahar şenliklerinde gönüllü öğretmenlik hizmetlerinde bulundum. Adanolu Üniversitesi bünyesinde birçok sertifikam ve katılım belgem bulunuyor.

Ankara Barosu’ndan Borçlar Kanunu ve Rekabet Hukuku konulu sertifakaları almaya hak kazandım. Ukrayna’da Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördükten sonra avukatlık firmasında çalışmaya başladım.

Yedi yıldır Ukrayna’da  yaşıyorum. Yüksek lisans tezimi Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele üzerine yazdım. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için faydalı olan hukuk konulu birçok makalem bulunuyor.

Şirketinizin faaliyetlerinden bahseder misiniz? 

Uluslararası hukuk hizmetlerimiz, yurt dışındaki saygın hukuk büroları ile iş birliği yapmak suretiyle sunulmaktadır. Bu çerçevede dünyanın birçok ülkesindeki hukuk büroları ile ortak işler yürütmekteyiz.

Ayrıca; uzmanlık alanlarımız kapsamında, yazılı veya sözlü hukuksal görüş bildirilmesi, hukuksal soruların cevaplandırılması, taraf olunan sözleşmelerin incelenmesi veya hazırlanması gibi hizmetleri Sürekli Hukuk Danışmanlığı adı altında yerli ve yabancı şirket ve kuruluşlara sunmaktayız.

Ukrayna’da iş yeri kurma, ticari faaliyet sürdürme, iş yeri kapatma gibi konularda hukuki ve mali hizmetler danışmanlığı sunuyoruz.

Çalışma ve ikamet izinlerini alıyoruz. Şirket kurulumu, banka hesabı açtırmak, kredi kartı almak, sigorta yaptırmak için ilk şartlardan biri olan vergi numarası alınması konusunda destek sağlıyoruz.

Ayrıca şirketlere avukatlık hizmetleri sağlıyoruz.

Av. Evren Damyan ile ilgili görsel sonucu

Ukrayna’da iş yapan Türk şirketlerinin  dikkat etmeleri gereken konular neler?

Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen bir Türk vatandaşının öncelikle Kiev Büyükelçiliği Ticaret Müşavirimize başvurması faydalı olacaktır. Çok acele etmeden, iyi bir AR-GE ve fizibilite yapıp, tüm riskleri hesaplayarak adım atmalarını tavsiye ediyorum.

Ukrayna’da Türk vatandaşların sık hangi sorunlarla karşılaşıyor?

Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının yaşadıkları sorunların başında aile hukukunda anne ve babanın boşanma vakalarındaki velayet davaları geliyor.

Velayet davası; çocuğun velayeti kendisinde olmayan eşin diğer eşe karşı açtığı bir aile hukuku davası türüdür. Velayet davası aile mahkemesinde açılır.

Ayrıca pasaportu kaybolan vatandaşlar da genelde ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmuyor.

Bu durumda öncelikle polise giderek bir tutanak tutturmanız gerekiyor. Bu tutanak her yerde işinize yarıyor ve pasaportunuz kullanılarak illegal işler yapılırsa elinizde bir dayanak oluyor. Ayrıca ülkenize döndüğünüzde tekrar pasaport çıkartırken de işinizi kolaylaştırıyor.

Tutanaktan sonra yapmanız gereken ülkeden çıkabilmenizi sağlayacak olan geçici bir belge almak. Karokolda verilen tutanak ile konsolosluğa başvurmanız gerekiyor. Burada size hemen bir geçici pasaport düzenleniyor.

KİEV, TUİD, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir