Gündem

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı, DW’yle daha da güçlendi

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı, yayın hayatına başladığı 1994 yılından beri yurt içi ve yurt dışı muhabir ağıyla sürekli güçlü, tarafsız, güvenilir ve objektif bir yayıncılık sergilemiş ve sergilemeye de devam etmektedir.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Şerife Yavaşoğlu Yüce, ajansın bu yıl 24. senesi olduğunu hatırlatarak, partnerleri Deutsche Welle (DW), Amerika’nın Sesi (VOA) ve Euronews ile çok önemli bir yol kattediğini ve önenli bir yere geldiğini açıkladı.

Şerife Yavaşoğlu Yüce, (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın 1994 yılında, kamuoyunun iç ve dış, en doğru, tarafsız haber ile aydınlatılması ihtiyacı göz önüne alınarak kurulduğunu söyledi.

TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkelerini zedeleyecek veya kurumsal bütünlüğüne gölge düşürecek ya da maddi veya manevi kayba uğratacak nitelikteki haber, fotoğraf, görüş ve yorumlardan uzak durduğuna dikkat çeken Şerife Yavaşoğlu Yüce, tüm faaliyetlerinde karlılıktan önce, toplumsal yararın gözetilmesi ile ilgili her türlü sorumluluğu yerine getirmeye özen gösterdiğini ifade etti.

Şerife Yavaşoğlu Yüce, TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın aynı bünye içinde kardeş yayın kuruluşu olan ve Genel Yayın Yönetmenliğini Mustafa Salman’ın yaptığı (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın da 1992 yılından buyana yayın hayatını sürdüren (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın da büyük bir başarıyla yayın hayatını sürdürdüğünü anlattı.

Yurt içinde ve yurt dışında haberleriyle büyük bir güvenirlik sağlayan TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı ve (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın partnerleri Deutsche Welle (DW), Amerika’nın Sesi (VOA) sayesinde güçlü bir haber ağına sahip olduğunu söyleyen Şerife Yavaşoğlu Yüce, özellikle Deutsche Welle‘nin muhabir ağını dünya çapında genişleterek, Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle‘nin (DW), İstanbul’da yeni bir büro açtığını,  Asya ve Latin Amerika ülkelerinde de yeni büroların açılmasının planlandığı kaydetti.

Uluslararası yayın kuruluşu DW İstanbul’da yeni bir büro açtı

Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’dan haber geçen DW muhabiri Julia Hahn aynı zamanda DW’nin Güney Doğu Avrupa’dan haber akışını da güçlendirdiğini belirten Şerife Yavaşoğlu Yüce,  Julia Hahn’ın son derece akıcı bir Türkçe’ye de sahip olduğunu ifade etti.

DW’de de gazetecilik eğitimi almış olan 32 yaşındaki Julia Hahn, Almanya’nın Erfurt, İsviçre’nin Zürih kenti ve İstanbul’da  da uluslararası siyaset eğitimi görmekte olup,  aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerde DW muhabiri olarak haberler hazırlamış, aynı zamanda DW’nin Berlin Stüdyosu’nda Almanca haber bülteni ve televizyon programları sundu.

DW’nin başarılı muhabiri Julia Hahn, Türkiye’deki yetkili makamların gazetecilik faaliyetlerinde bulunabilmesi için gereken daimi akreditasyonu sağlamasının ardından da gazetecilik mesleğini İstanbul’da sürdürmeye devam ediyor.

“OBJEKTİF HABERCİLİK EK SORUMLULUK GETİRİYOR”

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Şerife Yavaşoğlu Yüce, (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı gerekse (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Türkiye’deki varlığını güçlendirmesi için önemli nedenler bulunduğuna dikkat çekti.

“Türk-Alman ilişkilerinde zorlukların yaşandığı bu dönemde her iki ülkede de medyanın büyük sorumluluk yüklenmesini gerektiriyor” diyen Şerife Yavaşoğlu Yüce, Türkiye’de basın özgürlüğünün kısıtlanması, Türkiye’deki gelişmeler hakkında objektif habercilik yapılabilmesini sağlamanın özellikle , (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı gerekse (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na önemli  ek sorumluluklar getirdiğini belirtti.

“İSTANBUL BENİM İKİNCİ MEMLEKETİM OLDU”

En modern televizyon ve iletişim teknikleri ile donatılan Taksim Meydanı yakınlarındaki büro, kentin çatılarından oluşan bir manzara sunuyor. DW muhabiri Julia Hahn da “Bir hayalim gerçek oldu” dedi.

Hahn, Avrupa ve Asya’nın birleştiği yerdeki yeni iş yerini “İstanbul benim ikinci memleketim oldu, burada iyi bir ağ oluşturdum”sözleriyle tanımladı.

Julia Hahn’ın ocak ayının başında hazırladığı ilk röportaj, özellikle sosyal medyada oldukça ilgi çekmişti. Hahn röportajında, bir tekstil fabrikasında çalışan 11 yaşındaki Suriyeli mülteci bir kıza kamerayla eşlik etmişti.

Hahn, “Kız okula gitmek yerine her gün 10 saat dikiş atölyesinde çalışıyordu. Bu sadece İstanbul’da yaşayan yaklaşık bir milyon mülteci arasında bir istisna değildi” şeklinde haberini anlattı.

UHA HABER

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir