Şehir Haberleri

Üçüncü havalimanında yaklaşık 500 işçi gözaltında, eylemler devam edecek

İstanbul’da üçüncü havalimanı şantiyesinde kötü çalışma şartları sebebiyle başlatılan eylemlerde yaklaşık 500 işçi gözaltına alındı.

Olaylar hakkında euronews’e konuşan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-Sen) Başkanı Ali Öztutan, talepleri karşılanıncaya kadar eylemlere devam edeceklerini söyledi.

Öztutan, İGA Havalimanı İşletmesinin iddialarının aksine eylemlerin sadece kötü hava şartlarında servislerin gecikmesinden kaynaklanmadığını belirtti. Şantiyede iş güvenliğinin olmaması, çalışma ve konaklama şartlarının insan onuruna yakışmayacak seviyede bulunması ve işçilerin maaşlarıyla sigortalarının sürekli eksik yatırılmasının tepkilerin temel nedeni olduğunu açıkladı.

İGA tarafından yapılan açıklamayı ‘ciddiyetsiz’ olarak değerlendiren Öztutan, istenilenlerin aslında temel insani ihtiyaçlar olduğunu söyleyerek, daha önce yapılan bireysel şikayetlerin firma tarafından dikkate alınmadığını dile getirdi.

Üçüncü havalimanında yaklaşık 500 işçi gözaltında, eylemler devam edecek ile ilgili görsel sonucu

“Sabah saatlerinde operasyon yapıldı”

İYİ-Sen Başkanı Öztutan cumartesi günü sabah erken saatlerde polislerin şantiyeye operasyon yaparak işçilerin koğuşlarına girdiğini ve eylemler sırasında yaklaşık 500 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

İnşaat firmasının sendikalı işçilere karşı ayrımcılık yaptığını ve bu sebeple kaç üyeleri olduğunu açıklamayan Öztutan, Türkiye’de inşaat sektörünün en örgütsüz alan olduğunun da altını çizdi.

“Eylemlere dışarıdan katılan yok”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın firmayı “temize çıkarmak” için açıklama yaparak 27 kişinin öldüğünü söylediğini ve bu rakamın son ölümlerle beraber 30’u bulduğunu da belirten Öztutan, bu işçiler hakkında hukuki sürecin dahi başlatılmadığı vurgusunu yaptı.

Ali Öztutan, eylemlere şantiye dışından kişilerin katıldığı iddialarının asılsız olduğunu belirterek, “Türkiye’de emek mücadelesi yükseldiğinde, birileri bunu örtme çabasına giriyor.” dedi.

Üçüncü havalimanında yaklaşık 500 işçi gözaltında, eylemler devam edecek ile ilgili görsel sonucu

Eylemler nasıl başladı?

Sendika üyelerinin yaptığı açıklamaya göre eylemler, cuma günü işçileri taşıyan aracın kaza yapmasıyla başladı. Kazada 17 kişinin yaralanmasının ardından havalimanı işçileri, iş kazalarının ve kötü çalışma koşullarının sonlandırılması için iş bırakma eylemi başlattı.

Dev-Yapı-İş sendikası yöneticisi Özgür Karabulut, jandarmanın işçilerin kaldığı koğuşların kapısını kırarak içeri girdiğini ve 500 işçinin gözaltına alındığını belirtti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Ali Bayar ise gözaltına alınanların sayısının 400 olduğunu açıkladı.

Sendika yetkilileri, kötü çalışma koşullarından dolayı daha önce greve gitmek istediklerini fakat 2016’da ilan edilen ve iki yıl süren Olağanüstü Hal (OHAL) süresince grev ve protesto haklarının kısıtlandığını açıkladı.

İşçiler ne istiyor?

Havalimanı işçileri yemeklerin sağlıklı koşullar altında yapılmasını, maaşların ödenmesini, servis sorunun çözülmesini, yatakhane ve banyoların temizlenmesini, tahtakurusu probleminin çözülmesini talep ediyor.

Yapım aşamasında olan üçüncü havalimanının dünyanın en büyük havalanlarından birisi olacak.

HABER : Zehra YILDIZ & Enis GÜNAYDIN

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir