Gündem

Üç ayrı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı, genel kadro ve kamu kurum ve kuruluşlarına dair atama usulleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni sistemin ilk kararnameleri yayımlandı. Üç kararnameyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işleyişi düzenleniyor.

Teşkilat ve Bakanlık yapıları

1 numaralı kararname 7 ayrı kısım ve 539 maddeden oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı teşkilatı ve bakanlıkların idari yapılarını düzenliyor.

Kamu kadroları

2 numaralı kararname kamu kuruluşlarına ait kadro ve pozisyonların kullanılmasıyla alakalı.

Bu kararnamede 17 madde ve geçici 1 madde yer aldı.

Atamalar

15 madde ve geçici 1 maddeden oluşan 3 numaralı kararnameyle ise üst kademe kamu yöneticileriyle, kamu kurumlarına atama esasları belli oluyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler

Orgeneral Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığına getirilmesinin ardından boşalan Genelkurmay Başkanlığına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler atandı.

Ümit Dündar Karar Kuvvetleri Komutanı

Genelkurmay 2. Başkanlığını yürüten Orgeneral Ümit Dündar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

Genelkurmay 2. Başkanı Metin Gürak

Orgeneral Dündar’dan boşalan Genelkurmay 2. Başkanlığı’na ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Metin Gürak getirildi.

Cumhurbaşkanlığına bağlı 9 kurul

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde 9 yeni kurul oluşturuldu. Yeni sistemde, Cumhurbaşkanı’na bağlı bu kurullar, politika üretme araçları olarak görev yapacak.

Her alanda stratejik ve uzun vadeli vizyonlarla bakanlıklara yol gösterecek.

İşte o kurullar

Bunlar, Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu.

En yaşlı yardımcı vekalet edecek

Kararnameyle cumhurbaşkanlığına vekalet etme şartları da belli oldu.

Cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir nedenle boşalması halinde yenisi seçilinceye kadar en yaşlı Cumhurbaşkanı Yardımcısı bu göreve vekalet edecek.

Özel temsilci görevlendirilecek

Cumhurbaşkanı, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren konularda, dış ülkelerde veya uluslararası kuruluşlarla ilgili özel bir görevi yerine getirmek için özel temsilci görevlendirebilecek.

Sosyal hizmet kuruluşlarında değişiklik

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın taşra teşkilatında yer alan sosyal hizmet kuruluşlarında da düzenleme yapıldı.

Bu kuruluşlar Cumhurbaşkanı’nın kararıyla il özel idareleri, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredilebilecek.

Merkez Bankası Başkanı’nı Cumhurbaşkanı atayacak

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı ile Merkez Bankası Başkanı, yardımcıları ve Para Politikası Kurulu üyelerinin 5 yıl olan görev süresi 4 yıl oldu.

Daha önce Bakanlar Kurulu kararı ile atanan Merkez Bankası Başkanı, artık Cumhurbaşkanı kararıyla atanacak.

İlaçta düzenleme

Kararnamedeki bir diğer yenilik de ilaç fiyatlarıyla ilgili. Buna göre ilaç fiyatlarının tespitiyle ilgili konuları Bakanlığın teklifi üzerine Cumhurbaşkanı düzenleyecek.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir