Gündem

‘Tutuksuz yargılamayı asıl yöntem olarak görüyoruz’

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Erdoğan Yargı Reformu Stratejisi belgesini açıkladı. Erdoğan tutuklama tedbirinin ölçülü kullanılmasına yönelik yeni adımlar attıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yargıda köklü ve yapısal reformlar öngören Yargı Reformu Stratejisi belgesini açıkladı.

Erdoğan belgenin amacının hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi ve demokrasinin güçlendirilmesi olduğunu kaydetti.

“İfade özgürlüğünü demokrasinin en önemli şartı olarak görüyoruz” diyen Erdoğan “Son 6 yılda ifade ve medya özgürlüğünün geliştirilmesine yönelik önemli adımlar attık” dedi.

Yargı Reformu Belgesi ile ilgili olarak Erdoğan, “Bu belge ile ifade özgürlüğünün güçlendirilmesi ve daha ileriye taşınması konusunda yeni yaklaşımlar ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tutukluluk süreleri

Tutuklama tedbirinin ölçülü kullanılmasına yönelik yeni adımlar attıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, “Tutuklamayı istisnai tedbir, tutuksuz yargılamayı asıl yöntem olarak görüyoruz” şeklinde konuştu. Erdoğan tutukluluk tedbirine ancak zorunlu hallerde başvurulması için yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi.

Erdoğan makul sürede yargılanma hakkının ihlaline ilişkin başvurular için yeni bir mekanizma hayata geçirileceğini kaydetti.

İfade özgürlüğü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ifade özgürlüğüne ilişkin davalarda kararların istinaf incelemesinden sonra bir de Yargıtay tarafından incelenmesinin sağlanacağını söyledi.

Erdoğan, internet erişim engelleme usullerini gözden geçirdiklerini ve bir internet sitesinin tamamına değil, engellenmesine karar verilen kısmına erişimin sınırlanmasına imkan verecek bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan uluslararası standartlara uygun bir mevzuat altyapısı oluşturulacağını açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir