Şehir Haberleri

Tutukluluğu ev hapsine çevrilen Pastör Andrew Brunson cezaevinden çıktı

İzmir’de tutuklu yargılanan ABD’li pastör Andrew Brunson’ın tutukluluğu ev hapsine çevrildi.

Brunson cezaevinden çıktı

İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt’un sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek yaptığı “tutukluluğun devamına itiraz” başvurusu sonucu, pastörün adli kontrolle ‘ev hapsi’ne alınmasına karar verdi.

Brunson 17.30 sıralarında Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden çıktı.

Yargılanma süreci devam ederken konutunu terk etmesi yasaklanan Rahip Brunson’a yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

Avukat Halavurt Brunson’un elektronik kelepçe takma zorunluluğu olduğunu da belirtti.

İzmir’de Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Andrew Brunson, Ekim 2016’da Gülen yapılanmasına üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı. Brunson hakkında FETÖ ve PKK adına suç işlediği, ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezası isteniyor.

Mahkeme 18 Temmuz’da görülen son duruşmada sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetmişti.

ABD Dışişleri Bakanı: Yeterli değil

Ev hapsi kararıyla ilgili olarak ABD’den ilk tepki Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi.

Pompeo Twitter hesabından paylaştığı mesajda “Uzun zamandır beklediğimiz Pastör Brunson’un cezaevinden çıkarılıp Türkiye’de ev hapsine alınması haberini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak yeterli değil. Brunson aleyhinde inandırıcı bir delil görmedik. Türk yetkililere davayı bir an önce şeffaf ve adil bir tutumla çözmeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Mahkeme kararında ne dedi?

Mahkeme, tutukluluğun ev hapsine çevrilmesi kararını şu gerekçelerle açıklandı:

“Her ne kadar 18 Temmuz 2018 tarihli oturumda sanık ve müdafi tarafından yapılan tahliye talebi reddedilmişse de CMK 104 ve 105. maddeleri uyarınca mahkememizce dosya üzerinde yapılan yeniden değerlendirme neticesinde sanığın savunmasının alınmış oluşu, sanığa isnat olunan suçlar yönünden delillerin büyük oranda toplanmış oluşu, sanık ve müdafi tarafından iletilen sağlık mazereti, sanık her ne kadar yabancı ülke vatandaşı ise de tutukluluktan elde edilecek faydanın etkin adli kontrol hükümleriyle sağlanabilecek oluşu hususları nazara alınarak tahliyesine karar verildi.”

Andrew Brunson

Andrew Brunson

ABD Başkanı Donald Trump mahkemenin 18 Temmuz’daki kararı sonrası Brunson’ın suçsuz olduğunu ifade etmiş ve Twitter hasebında paylaştığı mesajda “Erdoğan, Brunson’ın serbest kalması için bir şey yapmalı” demişti.

Trump şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye’nin cezaevindeki saygın Pastör Andrew Burnson’ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. @RT_Erdogan bu mükemmel Hristiyan eş & babanın serbest kalması için bir şey yapmalı. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var!”

Bir sonraki duruşma 18 Ekim’de yapılacak.

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır Türkiye’de yaşıyordu ve tutuklandığı sırada süresiz oturma izni başvurusu yapmaya hazırlanıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, bizzat Türkiye’den Pastör’ün iadesini talep ederken, bu tutukluluk iki ülke arasında tansiyonu yükselten konular arasında yer alıyordu.

Brunson hakkındaki iddianamede ne suçlamalar var?

Bruson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlandı ve Mart 2018’de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Brunson’a hem Fethullah Gülen Cemaati hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi.

Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir