Dünya

TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Komisyonu üyeleri Bişkek’te

UHA HABER / Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) heyet başkanları ile görüştü.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Bişkek Temsilcisi Ayperi Bekmirzayeva‘nın haberine göre, Cumabekov, TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Komisyonu toplantısına katılmak üzere Bişkek’e gelen TÜRKPA heyet başkanları ile toplantı düzenledi.

Bişkek’te düzenlenen toplantının önemine ve verimliliğine dikkat çeken Cumabekov, TÜRKPA Komisyonu toplantısında değinilen tüm meselelerin ve görüşmelerin sonunda alınan kararların farkında olduğunu bildirdi.

Meclis Başkanı Cumabekov, “Planlarımızı TÜRKPA çerçevesinde uygulamak, özellikle de çeşitli alanlarda Türk dili konuşan devletler arasındaki ilişkileri yüksek seviyeye çıkarmak gibi bir takım görevlerle karşı karşıyayız.” dedi.

Toplantıda konuşan Cumabekov, TÜRKPA dahil, uluslararası örgütler kapsamında verimli işbirliğini ve ortaklık ilişkileri geliştirmenin önemini vurguladı.

Öte yandan, TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Komisyonu üyeleri de, TÜRKPA Komisyonu toplantısının Bişkek’te en üst düzeyde düzenlenmesi dolayısıyla Kırgız tarafına teşekkür ederek, “Toplantıda çok sayıda konu görüşüldü ve birçok önemli konuda yapıcı ve eksiksiz bir görüş alışverişi gerçekleşti.” ifadelerine yer verdi.

TÜRKPA Komiyonu üyeleri, toplantının ardından Kırgızistan Meclisi binasını gezdi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Çevre ve Doğal Kaynaklar Komisyonu dördüncü toplantısı, 14 Eylül 2018’de Kırgızistan Parlamentosunun ev sahipliğinde başkent Bişkek’te düzenlenmişti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  BİŞKEK

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir