Gündem

Türkmenistan’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar “Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı”nın katkılarıyla hazırladığımız ‘Türkmenistan’dan Mektup Var!’ Haber Bültenimizde, Türkmenistan’da öne çıkan haberlerimizle birlikte olacağız.

Türkmenistan’dan Haber Bültenimizin ilk haberi Aşkabat’ta yapılan 55.ABU Genel Kurulu’yla ilgili.

07

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat, 55.Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin (ABU) Genel Kurulu’na ev sahipliği yaptı. Aşkabat’ta 30 Eylül -5 Ekim tarihleri arasında 55.ABU Genel Kurulu ve bağlı toplantılar düzenlendi. Bugüne kadar delegasyonlar, uzmanlar ve teknik ekipler düzeyinde toplantılar gerçekleştirildi.

4-5 Ekim tarihlerinde ise Genel Kurul toplandı. Bu toplantıya, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, ABU Genel Sekreteri Javad Mottaghi, ABU Genel Başkanı, Hindistan Devlet Kanalı Doordarshan Genel Müdürü Supriya Sahu ve ABU Başkan Yardımcısı, Japonya Yayın Şirketi (NHK) Başkanı Ryoichi Ueda olmak üzere birliğe üye pek çok ülkeden delegeler katıldı.

76 ülkeden 272 basın yayın kuruluşunun üyesi olduğu ABU, Asya bölgesinin en büyük yayıncı kuruluşu. Türkmenistan bu birliğe 2012 yılında üye oldu.

Aşkabat’taki 55.ABU Genel Kurul toplantıları kapsamında çok sayıda insanı ilgilendiren televizyon ve radyo yayıncılığının geliştirilmesine yönelik konular ele alındı. ABU Çalışmaları boyunca eğitim, teknoloji, program ve haber yapma gibi birçok konuda bilgi paylaşımı ve strateji belirleme toplantıların gündemini oluşturdu.

Genel Kurul’un açılış toplantısında konuşan Genel Sekreter Javad Mottaghi, ABU ‘nün misyonu sadece katılımcı ülkelerin medya temsilcilerini değil, aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesinin halklarını bir araya getirmek olduğunu kaydetti. Genel Sekreter, tüm katılımcıları dünyadaki çeşitliliğe saygı duymaya ve takdir etmeye çağırdı.

ABU ‘nün şu anki başkanı Supriya Sahu, sunumunu pratik bir bakış açısıyla ele alarak, tüm televizyon ve radyo yayıncılarına belirli bir ilgi konusuna odaklanarak, görsel-işitsel medyanın, bilgiyi tüketen genç bir kitle için nasıl kârlı ve ilginç kalmaya başarabileceklerini düşünmeleri gerektiğini ifade etti.

Supriya Sahu, internetin çok şeyi değiştirdiğini, televizyon ve özellikle radyonun ana basın kuruluşu olmaktan çıktığını ifade ederek, yayın birliklerini yeni platformlara geçmelerini ve gençlerin daha fazla önem verdiği sosyal medyada haber yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

ABU ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin her sene düzenlediği yarışmasının ödül töreni düzenlendi. Bu yıl, “ABU ödülleri” jürisi zor bir görevle karşı karşıya kaldı. 4 binden fazla belgesel ve uzun metrajlı film, reklam ve video raporları, spor hikayeleri, televizyon ve radyo yayınları çeşitli konularda değerlendirildi. 22 kategoride en iyileri seçmek bir hayli zor oldu.

Ödül töreninde en fazla ödülü Hong Kong Radyo ve Televizyonu kazandı. RTHK kuruluşu “En İyi Belgesel Radyo Programı”, “En İyi Rapor” ve “Kişilik” dallarında ödül aldı.

En iyi dramatik film ödülünü Japon Yayıncılığı Şirketi’nin “Kurara: Hokusai’nin kızının inanılmaz hayatı” “isimli yapımına verildi.

***

ABU’dan Türkmen Lideri’ne anlamlı ödül, sevgili okurlar.

07

Türkmenistan 30 Eylül – 5 Ekim tarihlerinde Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin (ABU) 55.Genel Kurul toplantılarına ev sahipliği yaptı.

Bu toplantılar için Aşkabat’a gelen ABU Genel Sekreteri Javad Mottaghi, ABU Genel Başkanı, Hindistan Devlet Kanalı Doordarshan Genel Müdürü Supriya Sahu ve ABU Başkan Yardımcısı, Japonya Yayın Şirketi (NHK) Başkanı Ryoichi Ueda, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Türkmenistan ile ABU münasebetleri, yayıncılık alanındaki işbirliği konuları görüşüldü. Görüşmeden sonra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililerin katılımıyla, ABU tarafından Türkmen Lideri’ne ödülleri takdim edildi.

ABU Genel Sekreteri Javad Mottaghi, Türkmen Lideri’ne bölgedeki medyanın gelişimine yaptığı katkılardan dolayı Asya-Pasifik Yayın Birliği Sertifikasını ve Ödülü’nü takdim etti.

Javad Mottaki yaptığı konuşmasında, Aşkabat’ta ABU Genel Kurulu’nun 55.toplantısının yapılması dolaysıyla büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.  Aşkabat’ın Asya’nın incisi olduğunu belirten Mottaki, Genel Kurul çalışmaları kapsamında Aşkabat’taki modern bilgi ve haber teknolojilerinin model sistemlerinin oluşturulmasına şahit olduklarını ifade etti ve Türkmenistan’ın küresel medya alanına entegre olarak bu alanda başarılı bir şekilde gelişmeye devam edeceğini gösterdiğini ifade etti.

Devlet Başkanı, bu anlamlı ödüller için teşekkür ederek, ödüllerin Türkmenistan’ın basın ve yayın sektörünün gelişmesine yaptığı katkılar için takdim edildiğini ifade etti. Bu ödüllerin Türkmen devletine olan güvenin ve başarısının bilincinin sembolü olduğunu ifade eden Türkmen Lider, basın-yayın sektörünün gelişmesi için büyük önem verildiğini, sektörün altyapısının geliştirilmesi için destek sağlandığını, bunun yanı sıra TürkmenAlem 52°E haberleşme uydusunun uzaya gönderildiğini ve bunun Türkmenistan’ın televizyonunun daha kapsamlı hizmet sunmasına imkan sağladığını belirtti.

***

Yeni havalimanı Guinness rekorlardan sertifika aldı , sevgili okurlar.

07

Uluslararası Türkmenabat Havalimanı Guinness rekorlar kitabına girdi.

Tören’de söz alan Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici, Uluslararası Türkmenabat Havalimanın yolcu terminalin çatısındaki yıldız şeklinin en büyük yıldız olması dolaysıyla Guinness rekorlar kitabına girdiğini açıkladı.

Bu alanda asgari şartın 11.000 m2 olduğunu beyan eden Gemici, Türkmenabat Havalimanın çatısının 12.000’den daha fazla büyüklükte yıldız şeklinde olduğunu beyan etti ve ilgili sertifikayı takdim etti.

Daha sonra Atavatan Türkmenistan dergisine açıklamada bulunan Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici, bu alanın net olarak 12046 m2 olduğunu beyan etti. Türkmenabat Uluslararası Havalimanı Münih Havalimanı’ndan da uluslararası kalite sertifikasını aldı.

***

Bölgenin ilk Yeni Kimyasal Tesisi 17 Ekim’de açılacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu toplantısında,  17 Ekim 2018 tarihinde Balkan eyaletinde doğalgazdan politilen ve polipropilen üretimini yapacak gaz kimyasal tesisin açılacağını bildirdi. Bu tesis bölgede ilktir.

Bu dev tesiste her sene 5 milyar m3 doğal gaz yeni ürünlere dönüşecek. Yeni tesiste her sene 381 bin ton polietilen ve 81 bin ton polipropilen, ayrıca diğer kıymetli kimyasal ürünler üretilecek.

***

Türkmen Lider, ABD’li iş adamları ile görüştü sevgili okurlar.

Türkmen Lider, ABD’li iş adamları ile görüştü ile ilgili görsel sonucu

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73.toplantısı için New York’ta bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı ABD’li iş adamları ile görüştü. Türkmen Lider, Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, Boeing Uluslararası Satış Direktörü Brian Lopp, John Deere şirketi yetkilisi Marquart von Penz ve Oxbow Grup Başkanı William Koch’u kabul etti.

Görüşmelerde, Türkmenistan ile ABD’li şirketlerin arasındaki işbirliği konuları ele alındı.

ABD’li iş dünyası temsilcileri, Türkmenistan Devlet Başkanı’nı 73.BM Genel Kurulu’na hitap etmesi dolayısıyla tebrik ederek, Türkmen Lideri’nin ileri sürdüğü önemli inisiyatiflerini desteklediklerini kaydetti.

Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, bu defaki İş Konseyi toplantısına sadece ABD’li iş adamları değil, aynı zamanda İngiltere ve Kanadalı iş dünyası temsilcilerinin ve dev bankaların yetkililerin ilgi gösterdiğini kaydetti.

Boeing Uluslararası Satış Direktörü Brian Lopp, Türkmen ortakları ile karşılıklı olarak faydalı iş ilişkilerini kurma ve güçlendirmeye olan ilgilerinin yüksekliğini ifade ettiler.

Türkmenistan ile 25 yıldır işbirliği yapan John Deere şirketi yetkilisi Marquart von Penz, Türkmenistan için özel üretilen makinelerin tedariki için çalışacaklarını belirtti.

Türkmenistan ile Oxbow Grup arasındaki işbirliği konuları ele alındı. Taraflar özellikle enerji sektöründeki karşılıklı işbirliğini değerlendirdi. Amerikalı işadamı William Koch “Doğal kaynakların yeniden işlenmesi alanında lider konumundaki Oxbow Group, Türkmenistan’a geniş bir hizmet yelpazesi sunmaya hazır” olduğunu ifade etti. Amerikan işadamı, Türkmenistan’da üretilen petrol kok kömürü ve karbamid ürünlerinin yanı sıra kükürt alımlarına büyük ilgi gösterdiklerini ifade etti.

***

Sevgili okurlar bu haberimiz de, Avaza’da çocukların spor ve kültür festivaliyle ilgili.

07

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki turizm incisi Avaza turizm bölgesinde Hazar’a kıyısı olan ülkelerin – Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya ve İran’ın okul öğrencilerinin katılımıyla Spor ve Kültür Festivali yapıldı.

Festival kapsamında öğrenciler sporun 6 dalında; güreş, mini futbol, voleybol, 3×3 basketbol, masa tenisi ve satranç branşlarında yarışacaklar. 200 civarında öğrenci, Avaza’daki Dayanç çocuk kültür ve eğlence merkezine yerleşti. Rusya’nın çeşitli bölgelerinden Dağıstan, Kalmıkya, Astrahan bölgesinden çocuklar geldi.

Festival kapsamında öğrenciler sanat dallarındaki becerilerini de sergiledi. Konuk öğrenciler için bir dizi eğlence programları hazırlandı.

Spor müsabakalar Avaza spor kompleksinde yapıldı. 28 hektar alana kurulan Avaza spor kompleksinde birçok spor dalından tesisler bulunmaktadır.

Hazar’a kıyısı bulunan ülkelerden gelen öğrenciler büyük bir heyecanla müsabakalara başladılar. İlk gün voleybol, futsal, masa tenisi ve satranç müsabakaları yapıldı. Festival sonrasında dereceye giren takımlar ödüllendirildi. Festival gala konser ile son buldu.

***

‘Türkmenistan’dan Mektup Var!’ Haber Bültenimizin son haberi de,Türkmen Liderine Bağımsızlık Hediyesiyle ilgili.

07

Askeri geçit töreninin ardından Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Devlet Başkanı’na Ahalteke atını hediye etti. Safkan Ahalteke atlarının çoğaltılması ve Türkmen atlarının tüm dünyadaki saygınlığının arttırılması için çaba gösteren Türkmen Lider, iyi bir at binici ve jokey. Türkmen milli geleneklerinde at önemli bir hediye olarak Kabul edilmektedir. Ahalteke atı Türkmen halkının milli zenginliğidir.

***

Sevgili okurlar “Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı“nın katkılarıyla hazırladığımız ‘Türkmenistan’dan Mektup Var!‘ Haber Bültenimiz bu hafta da bu kadar..Tekrar birlikte olmak dileğiyle, hoşça kalınız!

Ataner YÜCE ile ilgili görsel sonucu

Hazırlayan : Ataner YÜCE

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir