Dünya

Türkiye’ye yaptırım öngören yasada uzlaşma

UHA HABER / ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırımları da içeren yasa tasarısında uzlaştı. 738 milyar dolarlık tasarı Rusya’ya yönelik yaptırımlar da içeriyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Reuters‘ten edindiği bilgiye göre, ABD’de Temsilciler Meclisi ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi, aylar süren pazarlıkların ardından Savunma Bakanlığının politikalarını şekillendiren 738 milyar dolarlık yasa tasarısı üzerinde uzlaştı.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (NDAA) yeni versiyonu, Rusya ve Çin ile rekabet önlemlerinin yanı sıra Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye de yaptırım öngörüyor. Tasarının Kongre yıl sonu tatiline girmeden bu ay içinde oylanarak yasalaşması bekleniyor.

Tasarıda Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri nedeniyle ortağı olduğu F-35 programından çıkarılan Türkiye’ye F-35 uçaklarının satılması yasaklanarak, bu alımın Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal eden büyük ölçekli bir işlem olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca Başkan Donald Trump’tan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımları yürürlüğe sokması talep ediliyor.

Kuzey Akım 2 ve Türk Akım bağlantılı yaptırımlar

Tasarıda Rusya’nın Ukrayna’yı dışarıda bırakarak Avrupa’ya doğalgaz taşımayı planladığı Kuzey Akım 2 ve Türk Akım boru hatları ile bağlantılı yaptırımlar getirilirken Rusya ile askeri işbirliği de yasaklanıyor. Türk Akım Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye’ye, Kuzey Akım 2 de Rusya’dan doğalgazı Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya taşıyacak.

Tasarıda ana payı, 658 milyar 400 milyon dolarla Savunma ve Enerji Bakanlıklarının ulusal güvenlik programları alırken, 71,5 milyon dolar da yurt dışında süren savaşlar için ayrılıyor.

Ukrayna’ya da Ukrayna Güvenlik Destek Girişimi kapsamında silah ve teçhizat tedariki için 300 milyon dolarlık kaynak ayrılıyor. Tasarı kapsamında Başkan Trump’ın uzun süredir istediği Uzay Gücü’nün de Hava Kuvvetleri’ne bağlı olarak kurulması öngörülüyor.

Çin mercek altında

Yasa tasarısında Çin’den potansiyel tehditlere de yer verilerek Çin’in deniz aşırı yatırımları ve Rusya ile askeri ilişkilerinin raporlanması talep ediliyor. Çin’den motorlu vagon ve otobüs ithalatında federal kaynakların kullanılması da yasaklanıyor.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi ile çoğunluğu Cumhuriyetçilerin oluşturduğu Senato arasında Başkan Donald Trump’ın politikaları konusunda yaşanan derin görüş ayrılıkları nedeniyle  NDAA’nın bu yıl 58 yıldır ilk kez güncellenememesi tehlikesi doğmuştu. Güvenlik politikalarından ordu mensuplarının maaş basamaklarına, uçak ve gemilerin modernizasyonundan dış politik önlemlere geniş bir alanda izlenecek politikaları şekillendiren yasa Kongre’de her yıl yeniden güncelleniyor.

Bu yılki yasa tasarısı ordu mensuplarının maaşlarında yüzde 3,1’lik artışla son on yılın en büyük ücret zammının yanı sıra kamu görevlilerine 12 haftalık ücretli ebeveyn izni de öngörüyor.

[UHA Haber Ajansı, 11 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir