Gündem

Türkiye’nin Planı Dışındakiler Çalışmaz

 UHA HABER / SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN Sabah Gazetesi’ndeki köşe yazısında, Trump yönetiminin, Suriye’den çekilme kararının karmaşasıyla boğuşduğunu, Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un, kendi Ankara ziyaretini Tel Aviv’deki açıklaması ile baltaladığını açıkladı.

Mustafa Kemal ATATÜRKProf. Dr. Burhanettin DURAN, Korunmasını talep ettiği YPG’nin, terör örgütü PKK’nın kolu olduğunu gösteren dosyaları eline almaktan başka bir kazanım elde edemediğini hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bolton ile görüşmeyerek referansının Başkan Trump ile vardığı uzlaşma olduğunu vurguladığını ifade etti.

“Bolton, Dunford-Jeffrey üçlüsünden beklenen Suriye’den çekilmenin Türkiye ile nasıl koordine edileceğini müzakere etmekti” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “onların elinde ise herhangi bir plan yoktu. Ankara’nın taleplerini ve YPG’ye yönelik operasyon kararlılığını not etmekle yetindiler” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, yazısına şöyle devam ediyor:

“Halbuki Erdoğan, Bolton ziyareti öncesi New York Times’ya yayımlanan makalesinde ABD’nin çekilmesi sonrası Suriye’de uygulanabilecek bir çözüm planı sundu. Bu planda YPG ile bağlantısı olmayan Kürtleri de kapsayan “bir istikrar gücü” kurulması önerisi de var:
“Türkiye’nin gözetiminde, şu anda YPG veya DEAŞ terör örgütlerinin kontrolünde olan Suriye toprakları, halk tarafından seçimle belirlenen yerel meclisler tarafından idare edilecektir. Suriye’nin kuzeyinde, nüfusunun çoğunluğu Kürt olarak yerlerde kurulacak yerel meclislerde Kürt toplumunun temsilcileri çoğunluğu oluşturacak. Deneyimli Türk yetkililer, bu meclislere belediye işleri, eğitim, sağlık ve acil durum hizmetleri gibi alanlarda danışmanlık verecektir.” Bu makalede Erdoğan, hem Türkiye’nin Deaş ile mücadele azmini hem de ABD ve Rusya ile eşzamanlı çalışma isteğini ortaya koydu.”

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Erdoğan’ın bu önerisinin Türkiye’nin Suriye’de çözüm için elini taşın altına koyduğunu gösteren en iddialı açıklama olduğuna vurgu yaparak, İlginç olanın 2013’te Obama’nın istediğine benzer bir önerinin bugün Trump’ın adamları tarafından göz ardı edilmesi olduğunu, Fırat Kalkanı ve Zeytin dalı bölgelerindeki insani uygulaması ile performansını ortaya koyan Türkiye’nin, rahatlıkla YPG’den arındırılan bölgenin istikrarını sağlayabileceğine dikkat çekti.

Washington’un da Ankara ile koordinasyon halinde Suriye’de kalıcı bir çözümün önünü açabileceğini hatıtlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Rusya’nın, İran’ın ve Esed rejiminin dengelenmesinin de ancak Trump- Erdoğan uzlaşmasını hayata geçirmekle olabileceğini anlattı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Rakka’da Türkiye-ABD koordinasyonunu engelleyenlerin Obama artığı bürokratlardı. Şimdi de Trump’ın kendi adamları işi yokuşa sürüyor. “YPG’yi koruyalım” kaygısı ve İsrail-Körfez hattındaki “Türkiye güçlenir” korkusu adına çekilme sürecini uzatıyorlar. Başka planları devreye sokma gayretindeler” dedi.

Çekilmede Türkiye ile koordinasyona karşı çıkanların önerdiği iki seçenek bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “İlkinin, ABD’nin çekildiği yerleri Körfez-Mısır destekli Arap kuvvetlerinin devralması. Bu seçeneği gerçekleştirebilecek bir irade bulunmuyor. Yemen savaşı ve Kaşıkçı cinayeti sebebiyle yıpranan Riyad, paradan başka bir şey sunabilecek durumda değil. Boşluğu da İran ve Esed güçleri doldurur” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, İkincisinin de Rusya ile pazarlık yaparak çekilmek olduğunu belirterek, Moskova’nın sıcak bakacağı bu seçenekte sahadaki boşluğu yine İran milisleri destekli Esed’in dolduracağını ve böylece ABD’nin, “geçici ilişki” diyerek silahlandırdığı YPG’yi kendi elleriyle Rusya ve Esed’e vereceğinin altını çizdi.

“Zannedildiğinin aksine Türkiye ve Rusya, YPG’nin kaderi konusunda anlaşabilir” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, ABD’nin bu kararının da tarihe “unutulmayacak bir düşmanlık” olarak geçeceğini ifade etti.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Bolton-Pompeo-Jeffrey üçlüsünün anlaması gereken önemli bir husus var. Çekilme Türkiye ile koordine edilmedikçe ABD’nin bıraktığı boşluk fiilen İran tarafından doldurulur. Ve Ortadoğu da ağırlıklı şekilde Rus nüfuzuna kalır. Tel Aviv dahil bütün müttefik başkentler yönünü giderek Moskova’ya çevirir” dedi.

“Trump yönetimi Suriye’yi ve Ortadoğu’yu Rus nüfuzuna bırakmayı kendi iç kamuoyuna nasıl anlatır bilemiyorum” diyen  SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Masada Türkiye’nin planından başka çalışacak bir plan bulunmadığını, Başkanın adamlarının inadı yüzünden Türkiye-ABD müzakerelerinin 3-4 aylık inişli- çıkışlı bir sürece yayılabileceğini, her türlü dirence rağmen, Erdoğan ve Trump’ın kararlılığıyla bu planın işleyebileceğini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir