Türkiye

“Türkiye’nin operasyonu ABD’nin varlığını sorgulatacak”

UHA HABER / Emekli Tuğg. Milli Güvenlik ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi Bilimsel Danışmanı Dr. Naim Babüroğlu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda gerçekleştireceği operasyonun, ABD’nin ülkedeki varlığını sorgulatacağını ve Amerika’nın bölgede aldığı hezimetin bir boyutunu daha gün ışığına çıkardığını söyledi.

Mustafa Kemal ATATÜRKDr. Naim Babüroğlu,Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası askeri operasyonunu değerlendirerek, Türkiye’nin bu operasyonu ABD’ye rağmen yaparak ABD’nin oradaki varlığını sorgulatacağını belirtti.

Türkiye ile ABD arasında ‘güvenli bölge’ anlaşmazlığı sürerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan Türkiye’ye önemli bir destek mesajı geldiğini söyleyen  Dr. Naim Babüroğlu, Rusya’dan gelen bu destekle birlikte Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna gerçekleştirmesi olası askeri operasyonunu, Sputnik’e de değerlendirdi.

 Dr. Naim Babüroğlu, Astana aktörleri olan Türkiye, Rusya ve İran, ABD’nin Suriye’deki varlığından rahatsız olduklarını belirterek,  ”Rusya, Türkiye’nin güvenli bölge planı kapsamında Fırat’ın doğusuna yapacağı bu operasyonu destekliyor. Neden? Çünkü Türkiye bu operasyonu ABD’ye rağmen yaparak ABD’nin oradaki varlığını sorgulatacaktır. Ayrıca, Şam yönetimi kısa bir süre önce PYD/PKK terör örgütünü ‘tehdit’ olarak gördüğünü belirtti. Rusya da aynı şekilde. Türkiye, bu operasyonu daha fazla geciktirmemeli” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir