Ekonomi

Türkiye’nin Nihai Mamul Üretimi ve Tüketimindeki Artış Devam Etti

Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’nin nihai mamul üretiminde ve tüketimindeki artış eğilimi devam etti.

2018 yılının ilk beş aylık döneminde Türkiye’nin nihai mamul üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 10.5 oranında artışla 17.4 milyon tona yükseldi.

Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’de % 2.4 oranında artışla 10.7 milyon ton uzun ürün, % 26.4 artışla 6.7 milyon ton yassı mamul üretimi gerçekleşti.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin nihai ürün tüketimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla % 15.2 oranında kayda değer bir artışla 15.4 milyon ton seviyesine ulaştı. Tüketimin % 46’lık dilimini uzun ürünler, % 54’lük dilimini ise yassı ürünler oluşturdu.

Ocak-Mayıs döneminde uzun ürün tüketimi % 8 oranında artışla 7 milyon tona yükselirken, yassı ürün tüketimi % 22.2 oranında artışla 8.3 milyon ton seviyesine ulaştı.

UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir