Avrupa

Türkiye’nin Hollanda’ya gönderdiği IŞİD üyesi 2 kadın Cuma günü hakim karşısına çıkacak

UHA HABER / Türkiye, IŞİD üyesi 2 kadın cihatçıyı Salı günü Hollanda’ya geri gönderdi. Akşam saatlerinde Amsterdam Schipol Havalimanı’na inen IŞİD üyesi kadınlar, Kraliyet Özel Birlikleri’nce gözaltına alındı.

İade edilen IŞİD üyesi iki kadın, Cuma günü Rotterdam’da mahkemeye çıkacak.

Türkiye tarafından iade edilen 23 yaşındaki Fatima H.’nın 3 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğu, çocuk koruma kurumuna teslim edildi.

Fatima A., Ekim ayı sonunda Suriye’nin kuzeyindeki El Hol kampından kaçarak Ankara’ya gitmişti.

Fatima H., ülkesine geri dönmek için başvurduğu Hollanda Büyükelçiliği yetkililerinin uyarısı üzerine, Türk makamları tarafından gözaltına alındı.

Hollanda, aynı gün Fatima H.’nın, vatandaşlıktan çıkarıldığını açıkladı.

Türkiye tarafından Hollanda’ya gönderilen 25 yaşındaki Xaviera S. adlı IŞİD üyesi kadının da, Ocak 2018’de Türkiye’de tutuklandığı belirtildi.

Fas’a gönderilecek

Hollanda’nın Apeldoorn kentinden 2014 yılında Suriye’ye giden Xaviera S., Türkiye’de IŞİD’in iki üst düzey yetkilisi ile birlikte yakalandı ve 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hollandalı kadın, 1,5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Hollanda hükümeti, iade öncesi Fatima H.’nın artık vatandaşlığı bulunmadığını ve “istenmeyen yabancı” ilan edildiğini belirterek, Türkiye’den geri göndermemesini istedi.

Amsterdam Schipol Havalimanı’nda, Hollanda’ya girmeyi reddeden Fas uyruklu Fatima H., güvenlik birimlerince gözaltına alındı. H,’nın, 3, 4 yaşlarındaki iki çocuğu ise, resmi makamlar tarafından koruma altına alındı.

Hollanda vatandaşlığı düşürülen Fatima H., cezasını tamamladıktan sonra Fas’a gönderilecek.

HABER : Yusuf ÖZKAN

[UHA Haber Ajansı, 21 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir