Avrupa

Türkiye’nin Hollanda’ya gönderdiği IŞİD üyesi 2 kadın Cuma günü hakim karşısına çıkacak

UHA HABER / Türkiye, IŞİD üyesi 2 kadın cihatçıyı Salı günü Hollanda’ya geri gönderdi. Akşam saatlerinde Amsterdam Schipol Havalimanı’na inen IŞİD üyesi kadınlar, Kraliyet Özel Birlikleri’nce gözaltına alındı.

İade edilen IŞİD üyesi iki kadın, Cuma günü Rotterdam’da mahkemeye çıkacak.

Türkiye tarafından iade edilen 23 yaşındaki Fatima H.’nın 3 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğu, çocuk koruma kurumuna teslim edildi.

Fatima A., Ekim ayı sonunda Suriye’nin kuzeyindeki El Hol kampından kaçarak Ankara’ya gitmişti.

Fatima H., ülkesine geri dönmek için başvurduğu Hollanda Büyükelçiliği yetkililerinin uyarısı üzerine, Türk makamları tarafından gözaltına alındı.

Hollanda, aynı gün Fatima H.’nın, vatandaşlıktan çıkarıldığını açıkladı.

Türkiye tarafından Hollanda’ya gönderilen 25 yaşındaki Xaviera S. adlı IŞİD üyesi kadının da, Ocak 2018’de Türkiye’de tutuklandığı belirtildi.

Fas’a gönderilecek

Hollanda’nın Apeldoorn kentinden 2014 yılında Suriye’ye giden Xaviera S., Türkiye’de IŞİD’in iki üst düzey yetkilisi ile birlikte yakalandı ve 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hollandalı kadın, 1,5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Hollanda hükümeti, iade öncesi Fatima H.’nın artık vatandaşlığı bulunmadığını ve “istenmeyen yabancı” ilan edildiğini belirterek, Türkiye’den geri göndermemesini istedi.

Amsterdam Schipol Havalimanı’nda, Hollanda’ya girmeyi reddeden Fas uyruklu Fatima H., güvenlik birimlerince gözaltına alındı. H,’nın, 3, 4 yaşlarındaki iki çocuğu ise, resmi makamlar tarafından koruma altına alındı.

Hollanda vatandaşlığı düşürülen Fatima H., cezasını tamamladıktan sonra Fas’a gönderilecek.

HABER : Yusuf ÖZKAN

[UHA Haber Ajansı, 21 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir