Avrupa

Türkiye’den İzlanda’ya Nota

UHA HABER / 2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri grubundaki rakibi İzlanda’yla yapacağı maç için başkent Rejkjavik’e giden Türkiye A Milli Futbol Takımı, havalimanında sorun yaşadı. Türk Dışişleri Bakanlığı, İzlanda’ya nota verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da olaylar üzerine, takıma destek olma üzere İzlanda’ya gitme kararı aldı. 

Türk Milli Takımı’nın başkente 50 kilometre uzaklıktaki Keflavik Uluslararası Havalimanı’nda uzun süre bekletilmesi ve bir taraftarın, takım kaptanlarından Emre Belözoğlu’na, açıklama yaptığı sırada, elindeki tuvalet fırçasını uzatması tepkilere neden oldu.

Havalimanı çıkışında futbolcular Emre Belözoğlu ve Burak Yılmaz’ın basına bilgi vermesinin ardından hükümet kanadından da art arda tepkiler yükseldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesaplarından açıklamalar yaparak yaşananları kınadılar.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, olayların kabul edilemez olduğunu söylerken, “Gereken yant verilecektir” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da milli takımın İzlanda’da maruz kaldığı muamelenin hem insani hem de diplomatik teamüller açısında kabul edilemez olduğunu belirtti ve gereğinin yapılacağını söyledi.

Bu açıklamaların ardından Türk Dışişleri Bakanlığı Norveç’teki Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda’ya diplomatik nota verdi. Notada, futbolcuların uzun süre pasaport kuyruğunda bekletilmesi, bavullarının detaylı şekilde aranması ve havalimanındaki bazı kişilerin futbolculara uygunsuz tavırlar göstermesi eleştirildi.

Türkiye diplomatik notada söz konusu olaylar karşısında alınacak tedbirlerin de arttırılmasını talep etti.

Öte yandan Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman’ın da olayların ardından İzlanda’ya yola çıktığı belirtildi.

REJKJAVİK, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir