Gündem

Türkiye’den harekat için “uluslararası hukuk” vurgusu

UHA HABER / Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri operasyon başlatan Türkiye, harekatın uluslararası hukuk, BMGK kararları ve BM sözleşmesinin “meşru müdafaa” hakkıyla uyumlu olduğunu vurguladı.

Mustafa Kemal ATATÜRKDeutsche Welle‘de yer alan habere göre, Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TSİ 16.00’da başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik ilgili kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “meşru müdafaa hakkı” çerçevesinde gerçekleştirildiği belirtilerek Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında Barış Pınarı Harekatı’nın “daha önce Suriye topraklarında gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin dalı harekatlarında olduğu gibi sadece teröristler ile teröristlere ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçleri hedef aldığı, sivil ve masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği” vurgulandı.

Bakanlık, ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve BM Genel Sekreterliğinin TSİ 14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bilgilendirildiğini de kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da harekatın uluslararası hukuk, BM sözleşmesinin 51’inci maddesi ve BMGK kararlarıyla uyumlu bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek harekatın hedeflerini, “bölgenin teröristlerden temizlenmesi, Suriye’nin sınır güvenliği ve toprak bütünlüğünün teminat altına alınması, göçmenlerin güvenli bir şekilde evlerine dönmesi ve bölgede barış ve huzurun sağlanması” olarak açıkladı.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir