Ropörtajlar

Türkiye’de yaklaşık 15 bin Kırgız yaşıyor …

türk bayrağı ile ilgili görsel sonucu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un 9-10 Nisan tarihleri arasında Türkiye’ye yaptığı resmi ziyareti kapsamında Türkiye’de yaşayan Kırgızlar ile toplantı düzenlemişti.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov da toplantı bitiminde Kabar ajansına özel bir röportaj vermişti.

Biz de  kardeşlerimizin yanında olmak üzere kardeş kuruluşumuz Kabar Ajansının bu özel röportajını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı olarak paylaşmak istedik.

Büyükelçisi İbragim Cunusov,Türkiye’de yaşayan Kırgız vatandaşların hayatı hakkında bilgi vermiş ve onların çözülmesi gereken sorunları hakkında şunları anlatmıştı:

– Sayın Büyükelçi, kısa bir röportaj için zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Öncelikle, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Kırgız vatandaşları ile yaptığı görüşme hakkında kısaca anlatır mısınız. Toplantı nasıl geçti?

– Vatandaşlarımızı Kırgızistan Cumhurbaşkanı ile görüşmeye davet etmek için Kırgız diasporasının temsilcilerini aradık. Türkiye’de yaklaşık 15 bin Kırgız yaşıyor ve biz de her şehrin liderlerini davet etmeye karar verdik. Diaspora ile çok yakın çalışıyoruz, yurttaşlarımızın çok birleştiğini söyleyebilirim. Toplantıya katılanların hepsini tanıyoruz.

– Toplantı katılımcılarının Cumhurbaşkanı’na yöneltdiği sorunlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

– Bir takım problemleri dile getirdiler ve aslında bugün mevcutlar. Önerilerden biri, Türkiye’de yaşayan Kırgız vatandaşlarına “Mavikart” almaları için bir fırsat sağlamak. Mavikart konusundaki bu teklifi destekliyorum çünkü Mavikart sadece Türkiye için değil, aynı zamanda bu ülkede yaşayan diğer ülkelerden gelen göçmenler için de faydalıdır.

– Bu kartın nasıl çalıştığını açıklar mısınız? Hangi problemleri çözebilir?

– Bu kart geçici olarak vatandaşlığı dondurur ve geçerlilik süresinin sona ermesinden sonra tekrar geri yükler. Bugün birçok vatandaşın çifte vatandaşlığı var. Türkiye’de iyi bir maaş almak için bu ülkenin vatandaşlığına sahip olmak gerekmektedir. Bu nedenle, bazıları çifte vatandaşlık kazanıyor. Bu gibi vakaları öğrenirsek, Kırgızistan vatandaşlığından mahrum etmek için tedbirler alırız. Bunu önlemek için, “Mavikart” bugün için çok gereklidir.

– Toplantı katılımcıları, konsolosluk hizmetinin işleyişini çok eleştirdi. Bu hoşnutsuzluğa yorum yapabilir misiniz?

– Günümüzde Antalya’da bir konsolosluğa ihtiyacımız var. Antalya, Ankara’ya 600-700 kilometre uzaklıktadır. Her zaman bir sorun olduğunda, çalışanlarımızdan biri oraya gitmek zorunda kalır. Bu nedenle, böyle anlarda birçok zorluk yaşıyoruz.

– Büyükelçilikte yeteri kadar personel var mı?

– Büyükelçilik açıldığında, beş diplomat çalışmaya başladı. O zaman, Türkiye’de Kırgız vatandaşlarının sayısı yaklaşık bin kişiydi. Şimdi de beş diplomat çalışıyor, Kırgız vatandaşlarının sayısı 15 bine yükseldi. Bugün en az 20 çalışana ihtiyacımız var.

– Siyasi bölüm öğrencileriyle yapılan bir görüşmede, elçiliğe pratik yapma fırsatı olduğunu söylediler. Staj için öğrencileri nasıl kabul ediyorsunuz?

– Evet, elçilikte staj yapmak isteyen iki öğrenci tarafından yönlendirildik. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup gönderdik, çünkü onların izni olmadan kimseyi kabul edemeyiz. Şimdi bir cevap bekliyoruz.

Bir önceki sene, bir kız öğrenci bizde staj yaptı. Ancak, bizimle pratik yapmasalar ve gönüllüler gibi çalışmasalar bile, yine de bize yardım ettiklerini söyleyebilirim. Öğrencilerle çok yakından çalışıyoruz: Onlara farklı konserler, film gösterimleri düzenliyoruz.

– Büyükelçilikte çalışmak için ne tür bir deneyime sahip olmalı?

– Büyükelçilikte çalışmak için, aday Dışişleri Bakanlığı’nda iki yıl boyunca staj yapmalı ve sonrasında bu alanda iki yıl çalışmalıdır. Sonra da nereye gideceğini Dışişleri Bakanlığı kararlaştırır.

– Sayın Büyükelçi, konuşmak için zaman ayırdığınız için teşekkür eder ve başarılar dileriz.

Röportaj :Nurkız Sabırova

http://kabar.kg/tur/news/k-rg-zistan-ve-turkiye-i-li-kileri-roportaj/

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir