Gündem

Türkiye’de Son Bir Yılda İşsiz Sayısı 980 Bin Arttı

UHA HABER / Türkiye’de istihdamda düşüş ve işsizlik artışı sürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ağustos ayına dair verileri, 2018’in aynı ayında yüzde 11,1 olan işsizliğin yüzde 14’e, yüzde 13,2 olan tarım dışı işsizliğin yüzde 16,7’ye yükseldiğini buna karşılık işgücüne katılı oranının yüzde 54,3’ten yüzde 53,9’a, istihdam oranın da yüzde 48,3’ten, yüzde 46,3’e gerilediğini gösteriyor.

Bir yıl içinde 15 yaş üstündeki nüfus, 60,7 milyondan 61,6 milyona yükselirken istihdam edilen çalışan sayısı 789 bin azalarak 29 milyon 318 binden, 28 milyon 529 bine gerilemiş.

Aynı dönemde işsiz sayısı ise 3 milyon 670 binden, 4 milyon 650 bine çıkarak, 980 bin artmış.

Ağustos ayında genç işsizlik yüzde 27,4 oldu

İşgücü istatistiklerinde en çarpıcı değişiklik ise genç işsizlik rakamlarında göze çarpıyor.

2018 yılının Ağustos ayında yüzde 20,8 olan 15-24 yaş aralığındaki işsizlik, bir yıl sonra, yüzde 36 artış göstererek, yüzde 27,4’e ulaşmış.

Çalışmayan ve eğitimde olmayan gençlerin ise toplam genç nüfus içindeki payı ise yüzde 28,6’dan yüzde 30,1’e yükselmiş.

Doçent Çelik: ‘‘İşsizlik rakamları, krizin sürdüğünü gösteriyor’’

Genç işsizlik rakamlarının dikkat çekici bir şekilde yükseldiğine dikkat çeken Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve öğretim üyesi Doçent Aziz Çelik’e göre Ağustos ayı işsizlik rakamları Eylül ayında sanayi sektöründe görünen artışa rağmen işsizlik rakamları Türkiye’de ekonomik krizin henüz geriletilmemiş olduğunu gösteriyor.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Doçent Çelik, ‘‘En çarpıcı rakam, genç işsizlikte görünüyor. Burada çok belirgin bir artış var. Üstelik yaz ayları çırak stajyer olarak çalışan genç nüfusta bir artış da olur. Ancak bu bile istihdam yaratmakta mahir olamamış. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlikte yaklaşık 1 milyon artış var. Bu bize geçtiğimiz yaz ivme kazanan krizin sürdüğünü gösteriyor’’ dedi.

‘‘YEP hedeflerini ulaşmak sürpriz olur, 2009’dan beri en kötü işsizlik rakamı ile yılı kapatabiliriz’’

Yeni Ekonomik Program’da işsizlik hedefi, 12,9 olarak güncellendi.

Doçent Aziz Çelik, bu hedefe ulaşılmasının da imkansıza yakın olduğunu düşünüyor.

‘‘TÜİK verileri ve mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik rakamları, Yeni Ekonomik Program hedefine ulaşma umutlarını azaltıyor. Bu gerçekten sürpriz olur hatta Eylül ve Ekim aylarını da zaten yaşadığımız için imkansıza yakın olduğunu söyleyebilirim. Şu anda 2008 Krizi’nden beri en kötü işsizlik ve istihdam rakamlarını görüyoruz. 2009 yılında işsizlik rakamı, yüzde 14 olmuştu. Turizm, inşaat ve tarımda sonbahar aylarının daha yavaş geçtiği düşünülürse yılı yüzde 14 civarında bir işsizlik oranı ile kapatabiliriz. Zira bu trendi değiştirecek güçlü bir faktör göremiyoruz. Bu da 2019 yılını, 2009’dan sonraki en kötü işsizlik oranını karşımıza getirebilir.’’

DİSK-AR: ‘‘İşsizlik dikiş tutmuyor, kadın işsizliğinde patlama yaşanıyor’’

TÜİK’in istihdam verileri sonrası her ay İstihdam ve İşsizlik Raporu yayınlayan Türkiye’nin önde gelen işçi konfederasyonlarından DİSK’in araştırma servisi DİSK-AR, özellikle sigortalı işçi sayısının 15 milyon 862 binden 14 milyon 449 bine düştüğüne dikkat çekerken özellikle kadın işsizliğindeki artışın da altını çiziyor.

Raporda, ‘‘Son 1 yılda genç işsizliği ve kadın işsizliği kategorilerinde artış dikkat çekmektedir. Genç ve kadın işsizliğinde adeta patlama yaşanıyor. Bu dönemde genç işsizliğinin artışının belirleyicisinin kentsel genç kadın işsizliğindeki artış olduğunu söylemek mümkündür. Kentsel genç kadın işsizliği son 2 aylık periyotta yüzde 40’ları geçmiştir. Kentsel genç kadın işsizliği Ağustos 2018’de yüzde 32,9 iken Ağustos 2019’da yüzde 42,6’ya yükseldi. Mevsim etkisinden arındırılmamış toplam kadın işsizliği yüzde 2,5 puan artarak 15,1’den yüzde 17,6’ya genç kadın işsizliği ise 8,2 puan artarak yüzde 26,4’ten yüzde 34,6’ya yükseldi. İşsizlik dikiş tutmuyor’’ dendi.

HABER : Hilmi HACALOĞLU

[UHA Haber Ajansı, 16 Kasım 2019]

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir