Medya

Türkiye’de gazeteler Erdoğan’ın zaferini nasıl gördü?

Pazar günü düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri Türkiye’deki tüm gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

Hürriyet gazetesi “Çoğunluk Cumhur’un” dedi ve sürmanşetinde “İlk turda zafer” ifadelerini kullandı.

Gazete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kazanan Türk milleti” sözlerinin yanı sıra MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Denge ve denetleme görevini aldık” açıklamasına da yer verdi.

Hürriyet bir diğer haberinde ise Muharrem İnce’nin CHP’den fazla oy aldığını aktardı.

Hürriyet

Sabah gazetesi manşetinde “Türkiye yeni dönemde Başkan’la devam dedi” üstbaşlığını ve “Cumhurun zaferi” başlığını kullandı.

Dünyadan Erdoğan’a gelen tebrik telefonlarına da yer veren Sabah, Erdoğan’la İnce arasındaki 10,6 milyon oyluk farkı da yazdı.

SABAH

Cumhuriyet gazetesi, AKP’nin Meclis’teki çoğunluğunu kaybetmesini “koalisyon dönemi” olarak yorumladı ve Meclis’te MHP’nin desteğine ihtiyaç duyacak olması nedeniyle “Saray’a kurt kapanı” manşetiyle çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’nin düşen oylarına atfen söylediği “Hedefe ulaşamadık” sözünü öne çıkaran gazete, Meclis’te grup kurmaya sayısı yeten 5 parti olacağını, Meclis’te 8 partiden temsilcilerin yer alacağını yazdı.

CUMHURİYET

Posta gazetesi “Türkiye Cumhuriyeti ilk başkanını seçti: Erdoğan kazandı” manşetiyle yayınlandı.

Seçime katılım oranının hem Kasım 2015 seçimini hem de Nisan 2017 referandumunu geride bıraktığını yazan Posta, İnce’nin partisinden yüzde 8,1 fazla oy alırken Akşener’in ise partisinden yüzde 2,6 az oy aldığına dikkat çekti.

POSTA

Yeni Şafak seçim sonucunu “24 Haziran Devrimi” olarak değerlendirdi ve “Yeniden Bismillah” manşetine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Türkiye Cumhuriyeti’nin 1. Başkanı” olarak tanımlayan gazete, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9. seçiminde de zafer kazanamadığını yazdı ve “CHP’de fırtına kopacak” dedi.

Yeni Şafak seçimin kaybedenlerinin “Türkiye’yi abluka altına almak isteyen Batı, terör örgütleri ve eski Türkiye’nin özlemi içindeki muhalefet” olduğunu yazdı.

YENİ ŞAFAK

Sözcü gazetesinin manşetinde “Atı alan yine Üsküdar’ı geçti” başlığı vardı.

Gazete YSK’nın sonuçları ilan etmesinden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anadolu Ajansı verilerini baz alarak kendisini cumhurbaşkanı ilan etmesini eleştirdi.

Sözcü Bahçeli’yi “seçimin kazananı” ilan ederken Saadet Partisi’nin yüzde 1,4 oy ile milletvekili çıkaramamasını “hayal kırıklığı” diye niteledi, Meral Akşener’in yüzde 7,3’lük oyunu ise “Tülbent devrimi yarım kaldı” diye niteledi.

SÖZCÜ

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir