Gündem

Türkiye’de Çocuk İstismarı ile Mücadele

SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından ‘ Türkiye’de Çocuk İstismarı ile Mücadele’ konulu panel düzenlendi.

SETA’dan panelle ilgili yapılan açıklama  şöyle:

“Psikososyal gelişimini tamamlamamış çocuğun rıza göstermesinin mümkün olmadığı durumlarda cinsel eylemlere katılmaya zorlanması veya cinsel, duygusal, fiziksel eylemlere maruz bırakılması olarak tanımlanan çocuk istismarı pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de tartışma konusudur. İstismarın teşhisi, istismar mağduru çocuğa ilk müdahale, fail için yürütülen ceza süreci, çocuğun mağduriyet sonrasında rehabilitasyonu gibi birçok boyutu olan istismar meselesinin toplumsal maliyeti düşünüldüğünde topyekûn mücadele edilmesi gereken bir alan olduğu aşikârdır.

İstismarla mücadele bağlamında dünya ülkeleri genelinde son yıllarda farkındalığın arttığından söz edilebilir.

Çocuk Hakları Bildirgesi gibi uluslararası belgelere dayandırılarak Türkiye de dâhil pek çok ülkede bu durumdaki çocuklar koruma altına alınarak önleyici ve koruyucu sosyal politikalar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Ancak konunun boyutu, önemi ve olası sonuçları değerlendirildiğinde istismar her daim gündemde yer alması gereken meselelerden birisidir.

Bu bağlamda SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Direktörlüğü tarafından 6 Mart 2018 tarihinde “Uzmanların Gözünden Çocuk İstismarı” paneli gerçekleştirilecek.

Panel kapsamında aşağıdaki temalar ekseninde çocuk istismarı meselesi tartışılmaya çalışılacak:

 • Çocuk İstismarına Yönelik Uygulanan Politikalar
 • Çocuk İstismarının Psikolojik ve Rehabilitasyon Süreci
 • TCK’da Çocuğun Cinsel Dokunulmazlığı”

  Panel: Türkiye’de Çocuk İstismarı ile Mücadele


  • Tarih : 06/03/2018
  • Saat :11:00 : 13:00
  • Yer : SETA Ankara
  • Bitiş  : 06/03/2018
  • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

  • Moderatör : Atilla Arkan, SETA
  • Konuşmacılar :Selahattin Güven, ASBPFatma Sümer, SETATuba Karacan, Psikolog

  ANKARA, TÜHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir