Gündem

‘Türkiye Trump’tan Muafiyet Bekliyor’

UHA HABER / Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerikan-Türk Konseyi Konferansı’na katılmak üzere geldiği Washington’da yabancı basın mensuplarıyla buluştu.

Kalın, Türkiye’nin satın almayı planladığı Rus füze savunma sistemi S-400’ler nedeniyle Amerikan Kongresi’nin yaptırım kararı alması halinde, Başkan Donald Trump’ın Ankara’yı yaptırımlardan muaf tutma hakkını kullanmasına yönelik beklentisini paylaştı.

Amerika, Rusya ile anlaşma imzalayan Türkiye’yi yaptırım uygulamakla tehdit etmiş, Ankara’ysa söz konusu alımın Türkiye’nin Amerika’ya bir tehdit oluşturmaması ve NATO ittifakına bağlı kalmayı sürdürmesi nedeniyle yaptırımları tetiklememesi gerektiğini açıklamıştı.

İbrahim Kalın, basın mensuplarıyla sohbetinde, “Eğer iş bu noktaya gelir, Kongre tarafından yaptırım uygulanması teklif edilirse, Trump’ın bu meselede muafiyet hakkını kullanmasını umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’ın bu tür bir muafiyet konusunda açık bir sinyal verip vermediğinin sorulması üzerineyse Kalın,” Verdiğini söyleyemem ancak bizim ilettiğimiz mesaj bu” şeklinde konuştu.
Amerikalı yetkililer, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemleri alma planını “son derece sakıncalı” olarak nitelemiş, Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının güvenliğini tehlikeye atacağını savunmuştu. Türkiye’yse geri adım atmayı reddetmiş ve Temmuz ayında S-400’leri teslimini alacağını açıklamıştı.

Söz konusu anlaşmazlık, Türkiye’yle Amerika arasında, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi talebi, Ortadoğu politikası, Suriye’deki savaş ve İran’a yönelik yaptırımlar gibi konulardaki fikir ayrılıklarının da aralarında olduğu bir dizi diplomatik gerilimin yeni bir halkasını oluşturuyor.

Trump’ın beklenen muafiyeti sağlamaması halinde Türkiye’nin ne yapacağının sorulması üzerine Kalın, Türkiye’nin yaptırımların kapsamını görmeyi bekleyeceğini ancak işin bu noktaya gelmemesini umduklarını söyledi.

Kalın, “tehdit ve yaptırımların amaca ulaşmaktan çok ters etki yapacağını” düşündüğünü söyledi ve “herhangi bir olumlu sonuç vermeyecektir” ifadesini kullandı.

İbrahim Kalın, Amerika’nın İran yaptırımlarında da bazı ülkelere tanıdığı yaptırım muafiyetini Türkiye için uzatmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Amerika Kasım ayında İran’la doğalgaz ve petrol ticareti yapan ülkelere yönelik yaptırımlar kapsamındaTürkiye’ye de 6 aylık geçici muafiyet tanımıştı.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir