Dünya

Türkiye Rusya ve İran İdlib’de Terör Örgütlerinden Kaygılı

UHA HABER / Türkiye, Rusya ve İran, Suriye’nin İdlib vilayetinde terör örgütlerinin varlığını arttırmasından duydukları kaygıyı dile getirdi. Kazakistan’da yapılan Suriye konulu 14. Garantörler Toplantısı’nın ardından üç ülkenin ortak açıklamasında militanların etkisiz hale getirilmesi için işbirliği yapılması sözü verildi.

Astana sürecinin bir parçası olan toplantıda Suriye’de sekiz yıldır devam eden iç savaşa çözüm bulmak, anayasa çalışmalarıyla ilgili ve mültecilerin geri dönüşüyle ilgili çalışmalar yürütülüyor.

Kazakistan’daki toplantıya Şam hükümetinin temsilcileriyle Suriye silahlı muhalefetinden de temsilciler katıldı. Moskova, Ankara ve Tahran yaptıkları ortak açıklamada sahada sükunet sağlanması gerekliliğine vurgu yaptı.

Sahada özerk yönetimler gibi yeni oluşum çabalarını reddeden üç ülke Suriye petrol gelirlerine yasa dışı şekilde el konulmasını ve transfer edilmesini de kabul etmeyeceklerini söyledi.

Açıklamada Suriye Anayasa Komisyonu’nun çalışmasının da “yabancı müdahale ve dışarıdan dayatılan takvimler olmaksızın uzlaşı ve yapıcı çabalarla yürütülmesi gerektiği” ifadeleri kullanıldı.

Cenevre’de BM destekli barış görüşmelerinin paralelinde düzenlenen ve Astana süreci olarak bilinen üçlü görüşmelerin ilki 2017 yılının Ocak ayında Türkiye’de yapılmıştı. Bu Astana süreci kapsamındaki 14’üncü toplantı oldu.

[UHA Haber Ajansı, 13 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında.

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir