Eğitim

Türkiye Öğretmenler Günü’nü neden 24 Kasım’da kutluyor?

Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmen sıfatını aldığı 24 Kasım, 1981’den beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK1981 yılından bu yana her 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanıyor. Peki , Türkiye “Öğretmenler Günü”nü neden 24 Kasım’da kutluyor?

Eğitimde reform

Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu ancak eğitimde devrim yapmak gerekiyordu.
Amaç okuma- yazmayı kolaylaştırmak, çağdaş eğitim öğretimi sağlamaktı. Bunun için de yeni bir alfabe arayışına girildi.

Yapılan araştırmalar sonucunda önce yüksek okullarda fizik, kimya, matematik derslerinde Latin işaretleri kullanılmaya başlandı, sonra posta pullarında Latin harfleri kullanıldı.

9 Ağustos 1928 harf devriminin başlangıcıydı. Mustafa Kemal, Sarayburnu Parkı’nda yeni alfabeyi tanıttı, ilk dersini Tekirdağ’da verdi.

Neden 24 Kasım?

1 Kasım 1928’de TBMM’nin kabul ettiği Türk Harfleri Hakkındaki Kanun ile Harf İnkılabı başladı.Türk tarihinde ilk defa bir okuma yazma seferberliği başlatıldı.

Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal’e 11 Kasım 1928’de “Millet Mekteplerinin Başöğretmeni” unvanını verdi. Bu unvan, 24 Kasım’da, Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşti.

Mustafa Kemal’in Başöğretmen sıfatını aldığı 24 Kasım 1981’den beri “Öğretmenler günü” olarak kutlanıyor.

Öğretmenler günü dünyanın birçok yerinde farklı tarihlerde kutlanıyor. 1994 yılından bu yana çoğu ülkede öğretmenler günü UNESCO tavsiyesiyle 5 Ekim’de kutlanmaya başlandı.

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir