Türkiye

Türkiye-Libya Askeri Mutabakat Metni TBMM’de

UHA HABER / Türkiye’yle Libya arasında geçen ay imzalanan mutabakat metinlerinden ikincisi de TBMM’ye gönderildi.

‘Deniz yetki’ mutabakat metni daha önce TBMM’de kabul edilmişti.

İki ülke arasındaki askeri işbirliğini arttırmayı amaçlayan ikinci mutabakatla Akdeniz’de gerilimin daha da artabileceği, Türk güçlerin Halife Hafter’e bağlı Libya’nın doğusundaki güçlerle karşı karşıya gelme riskini arttırabileceği yorumları yapılıyor.

Askeri işbirliğini arttırmayı amaçlayan mutabakata göre Trablus askeri araçlar, silahlar Türkiye’den isteyebilecek. Ayrıca istihbarat paylaşımı da gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mutabakatın onaylanmasının ardından yürürlüğe gireceğini belirtti ancak mutabakatın TBMM’de ne zaman oylanacağı henüz netlik kazanmadı.

Bu arada bu gelişmelerin yaşandığı sıralarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj’la Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde görüştü.

Geçen Perşembe günü Hafter, güçlerine Trablus’a doğru ilerleme emri vermis ve bunun son savaş olacağını kaydetmişti.

CHP’den tepki

Gelişmelere CHP’den tepki var.

CHP milltevekili Utku Çakırözer Reuters’a yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya’ya asker gönderme ihtimalini gündeme getirmesi endişe verici.

Çakırözer’e göre Türkiye yeni bir maceraya girmemeli ve AKP hükümeti Libya’daki savaşta taraf olmamalı.

Atina’dan tepki

Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı deniz mutabakatı anlaşmasına tepki gösteren Yunanistan Dışişleri Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, Ethnos gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye tercihini yapmalı, ya bölgede sorun yaratan rolünü oynamaya devam ederek tecrit olacak ya da bundan böyle iyi bir komşu gibi davranacak” dedi.

[UHA Haber Ajansı, 16 Aralık 2019]

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir