Avrupa

Türkiye kimyasal tarım ilacı satışında Avrupa dördüncüsü

Zararlı organizmalara karşı kullanılan pestisitler (kimyasal tarım ilaçları) oldukça yaygın bir zirai ilaç.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuFarklı türleri bulunan bazı pestisitler Dünya Sağlık Örgütü tarafından insanlar için oldukça tehlikeli olarak görülüyor.

Pestisitlerin yaygın kullanımı dünyanın birçok yerinde ölümle sonuçlanırken özellikle çocuklar üzerinde ciddi etkileri olabileceği uyarısı yapılıyor. Peki bu ilaçları en çok hangi ülkelerde satılıyor?

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat verilerine göre Türkiye, İspanya, Fransa ve İtalya’nın ardından yaklaşık 50 milyon kilo ile en çok pestisit satılan ülkelerin başında geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2002 verilerine göre pestisit kullanımı 186 bin ölüme, 4 milyon 420 bin kişinin de sakat kalmasına neden oldu.

Zararlı organizmaların etkisini en aza indirmek için kullanılan ve bünyesinde bir çok farklı bakteri ya da ajan bulunduran pestisitlerin tüm türleri aynı derecede tehlikeli bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yüzlerce pestisit zirai ilaç türü bulunuyor ancak bunlardan yaklaşık yüzü aşkın türü insan sağlığı için orta ya da yüksek derecede tehlikeli kimyasallar içeriyor.

Kimi uzmanlara göre pestisitler uzun süre maruz kalanlarda kansere yol açıyor. Bazı bilimsel çalışmalar uzun süre zararlı ilaçlara maruz kalanlarda ayrıca bir takım nörolojik rahatsızlıkları tespit etmiş durumda.

2016 verilerine göre Türkiye’de mantar ilacı, böcek öldürücü, çiçeklere zarar verici ve diğer ilaç kategorilerinde 49 milyon kiloyu aşkın ilaç satıldı.

En fazla ilaç satılan ülkeler ise AB’de tarım ürünlerinin yaklaşık yarısını karşılayan İspanya, Fransa ve İtalya oldu.

Türkiye, tehlikeli kimyasalların ticaretini düzenleyen Rotterdam Sözleşmesi’ni 1998 yılında imzalamış, 2010 yılında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla da yürürlüğe sokmuştu.

Sözleşme, insanları ve çevreyi pestisit zehirlenmesi ve diğer tehlikeli kimyasalların ticaretindeki potansiyel zararlardan korumayı amaçlıyor.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir