Türkiye

Türkiye, İsrail Büyükelçisi’nin ülkeyi terk etmesini istedi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

İsrail’in Gazze katliamı karşısında Ankara’dan önemli bir hamle geldi. Türkiye, İsrail Büyükelçisi’ne “Ülkene dön” dedi.

Ankara , İsrail’in Gazze katliamı karşısında harekete geçti. İsrail’in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Büyükelçi Eitan Naeh ‘den Türkiye’yi terk etmesi istendi. Büyükelçiye Gazze’deki vahşet nedeni ile İsrail’in protesto edildiği söylendi ve “Bir süre ülkene dön” denildi.

“Ülkene dön”

Dışişleri Kaynakları’ndan yapılan açıklama şöyle:

“İsrail Büyükelçisi Bakanlığımıza davetle istişareler için Tel Aviv Büyükelçimizi Türkiye’ye çağırdığımız iletilmiş, kendisinin de bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirilmiştir.”

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem ve Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da istişareler için Ankara’ya çağrıldı.

Yas ilan edildi, bayraklar yarıya indi

İsrail’e “dur” demek için birçok karar alındı. Gazze’de şehit edilen Filistinlileri anmak için 3 gün milli yas ilan edildi.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bayraklar yarıya indirildi.

BMGK ve İİT’ye olağanüstü toplantı çağrısı

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nu ve İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı sıfatıyla, teşkilatı olağanüstü toplantıya çağırdı.

İsrail terörünü lanetlemek için iki dev miting düzenleme kararı alındı. Cuma günü Yenikapı, Pazar günü Diyarbakır’da miting yapılacak.

Katliamın bilançosu ağır

İsrail askerleri, Kudüs’te Amerikan Büyükelçiliğinin açılış gününde Filistinlilerin barışçıl gösterilerini kana buladı.

Protestoculara ateş açılması sonucu 62 Filistinli şehit oldu, 2 binden fazlası yaralandı.

Kaynak: TRT Haber

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir