Türkiye

Türkiye-İran-Rusya üçlü liderler zirvesinin yeri değişti

İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin merkezi Tebriz’de yapılması planlanan Türkiye-İran-Rusya üçlü liderler zirvesinin yeri değişti. Zirve başkent Tahran’da yapılacak.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilecek Suriye konulu üçlü liderler zirvesinin yapılacağı yerin Tebriz’den Tahran’a aktarıldığını açıkladı.

Daha önce üç liderin 7 Eylül’de İran’ın tarihi kenti Tebriz’de bir araya geleceği belirtilmişti.

Zirvede Suriye konusu ele alınacak

Büyük önem taşıyan zirvede Suriye’nin geleceği ve İdlib’de yaşanan gelişmelerin değerlendirilmesi bekleniyor.

Üç liderin Suriye gündemi ile biraraya geldikleri görüşmeler daha önce Soçi ve Ankara’da yapılmıştı.

Suriye Anayasa Komitesi Toplantısı 11-12 Eylül’de Cenevre’de yapılacak

Tahran’daki zirvenin ardından 11-12 Eylül’de Cenevre’de , Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın ev sahipliğinde “Suriye Anayasa Komitesi Toplantısı” gerçekleşecek.

Özel temsilci Türkiye, İran ve Rusya’yı toplantıya özel olarak davet etmişti.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir