Gündem

Türkiye ile ABD bugün ortak devriyeye çıkıyor

UHA HABER / Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye sınırında kara devriyelerine bugün (8 Eylül) başlanacağını açıkladı. Akar, güvenli bölgeye ilişkin karşılıklı sözlerin tutulması gerektiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Birleşik Müşterek Harekât Merkezi’nin Akçakale’de faaliyete geçtiğini belirterek, “Önce İHA sonra helikopter uçtu. Üçüncü müşterek helikopter uçuşunu gerçekleştirdik. Müşterek kara devriyesinin de 8 Eylül’de başlamasını planladık” dedi.

Malatya 2’inci Ordu Komutanlığı’nda açıkama yapan Akar, Suriye’deki YPG’nin PKK’dan farklı olmadığını belirterek, istihbarat raporlarının bunu kanıtladığını belirtti.

Bakan ayrıca Türkiye’nin verdiği tüm sözleri yerine getirdiğini belirterek, “Aynı şekilde karşı taraftan da verdikleri sözleri yerine getirmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Muhattaplarına defaatle “Gecikmeye, oyalanmaya tahammülleri” olmadığını aktardıklarını belirten Akar, geçmişteki olayları unutmadıklarını ve bu nedenle üzerinde mutabık kalınan konularda harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Akar, “Teröristlerin geri çekilmesi, ağır silahların toplanması, tahkimatın tahrip edilmesi, orada müşterek devriyelerin başlaması, devriye üslerinin kurulması, uçak faaliyetlerinin bir an önce başlaması helikopter ve İHA sürdürülmesi… Bu konuda ısrarlıyız, kararlıyız” dedi.

Ankara, güvenli bölgenin hızlı bir şekilde oluşturulması için ABD’ye baskı yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe günü Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda güvenli bölgenin bir an önce oluşturulacağını belirtmiş, “Eylül’ün son haftasına kadar Fırat’ın doğusundaki güvenli bölge oluşumunu kendi istediğimiz şekilde fiilen başlatmakta kararlıyız” demişti.

Erdoğan, “Bunu Amerikalı dostlarımızla birlikte yapmak hepimiz için en ideal yoldur” diye konuşmuş, “Ama böyle bir zemin oluşmazsa hazırlıklarımız tamam. Kendi imkânlarımızla bu işe başlayacağız” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı, güvenli bölgenin oluşturulmaması halinde ise sığınmacılar için kapıların açılabileceğini söylemişti.

ANKARA, AP, DW, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir