Ekonomi

Türkiye ihracatının yüzde 16.5’i Kocaeli’den

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kasım ayında Türkiye ihracatının yüzde 16.5’inin Kocaeli’den gerçekleştiğini açıkladı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamada, Kocaeli ihracatından sevindiren rakamların gelmeye devam ettiğini belirterek, kasım ayında 2.6 milyar dolar ile Türkiye ihracatının yüzde 16.5’unun tek başına  Kocaeli’nin karşıladığını söyledi.

Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan Kocaeli dış ticaret rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu, Kasım ayında Kocaeli’nden 2.6 milyar dolar tutarında  ihracat ve 3.2 milyar dolar tutarında ithalat yapıldığını belirtti.

Ayhan Zeytinoğlu, geçen yılın kasım ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracatın yüzde 36.5 oranında artarken, ithalatın ise yüzde 31 oranında gerilediğine dikkat çekti.

Kasım’da Türkiye ihracatının yüzde 16.5’unun Kocaeli’nden gerçekleştiğini ifade eden Zeytinoğlu, ” İlimiz ihracatındaki bu ivmelenmede, geçen yıla göre ihracatını yüzde 10 arttıran otomotiv ve yüzde 24 arttıran kimya sektörünün önemli katkısını görüyoruz. Bunun yanında demir, çelik, elektrik, elektronik, makine ve iklimlendirme sanayi sektörleri de ihracatlarını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yılın tamamında Kocaeli’nin ihracatta tarihi rekor kıracağını belirterek,Kocaeli’nde on bir aylık dönemde 25.9 milyar dolar ile geçen yılın aynı döneminin yüzde 23.6 üzerinde ihracat gerçekleştirildiğini, yılın tamamında ihracatın 28 milyar doları geçerek yeni bir rekora imza atacağını beklediklerini ve bu bakımdan dolayı tüm İhracatçı firmaları kutladığını kaydetti.

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir