Gündem

Türkiye: Güvenli bölgeye ilişkin planın birinci aşamasının başlatılmasında anlaşma sağlandı

UHA HABER / Türkiye ve ABD, Suriye sınırında güvenli bölgenin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılmasında mutabık kaldı. ABD, planın sınır güvenliği dışında IŞİD ile mücadelenin sürdürülmesini güvence altına alma ve koordine edilmeden yapılan askeri operasyonların da asgari düzeye indirilmesini sağlayacağını bildirdi.

Mustafa Kemal ATATÜRKMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyu ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile telefonda görüştü.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede, Bakan Akar Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentileri ifade ederek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Akar ile Esper güvenli bölgenin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılmasında mutabık kaldı.

Görüşmede, planlamanın ileriki aşamalarını ele almak amacıyla askeri heyetlerin en kısa zamanda Ankara’da tekrar bir araya gelmesi kararlaştırıldı.

ABD’den IŞİD ve koordine edilmeden yapılan askeri operasyonlar vurgusu

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı da yaptığı yazılı bir açıklamayla, bazı teknik detaylar kalsa bile iki bakanın işbirliği içinde adımlar atarak, çerçevenin uygulamaya sokulması konusundaki niyetlerini teyit ettikleri bildirdi.

ABD ve Türkiye’nin planı koordineli ve belirlenen aşamalarla uygulamaya sokacağı belirtilen açıklamada, “iki bakanın, bu mekanizmanın sınırın sürdürülebilir bir şekilde güvenliği ve istikrarının sağlamasıyla, koalisyonun IŞİD’i yenilgiye uğratma hedefini güvence altına alınması ve ortak çıkara zarar verecek koordine edilmeden yapılan askeri operasyonların asgari düzeye indirilmesi için uygulanabilir bir yol olduğunu onayladıkları” vurgulandı.

ABD askeri heyeti, geçen hafta Şanlı Urfa ve Ankara’da konuyla ilgili inceleme ve temaslarda bulunmuştu.

ANKARA, Euronews, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir