Sağlık & Yaşam

Türkiye dijital ve kağıtsız hastane uygulamasında dünya ikincisi

UHA HABER / Dijital ve kağıtsız hastane uygulamasında, kısa sürede birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye, dünyada ikinci sırada yer aldı. TRT Haber’e konuşan uluslararası akreditasyon kuruluşu HIMSS’in CEO’su, beklentilerinin aşıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığının 5 yıl önce başlattığı “dijital” ve “kağıtsız” hastane uygulamasında büyük başarı sağlandı.

Bu alanda iş birliği yapılan uluslararası akreditasyon kuruluşu Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğunun (HIMSS) standartlarına uyan, 5 Avrupa hastanesi en yüksek puanı aldı. Bu hastanelerin 2’si Türkiye’den. Yüksek puan alan hastaneler ise, İzmir Tire Hastanesi ile Yozgat Şehir Hastanesi.

Türkiye, sağlık turizminde de yüksek bir potansiyele sahip

HIMMS’in CEO’su Harold Wolf, beklentilerinin aşıldığını belirtti.

Türkiye, diğer ülkelere kıyasla inanılmaz bir yerde. Kapasiteden ziyade çevre bilinci açısından da kağıttan dijitale geçiş çok önemli. Türkiye, bu modeli kullanmaya 5 yıl önce kendini adadı.

Uygulamanın ülke genelinde daha iyi sağlık hizmeti konusunda da çok etkileyici bir kullanıma sahip olduğunu belirten Wolf, “Türkiye, en yüksek seviye olan 6’ncı ve 7’nci hastane modellerinde kısa sürede dünyada ikinci oldu. Türkiye, dijitalleşme ve teknolojiyi kullanma konusunda oldukça prestijli bir konumda” dedi.

Kuruluş, Türkiye’nin sağlık turizmindeki başarısını da hayranlıkla izliyor. Wolf, Türkiye’nin sağlık turizmi açısından oldukça yüksek bir potansiyele sahip olduğunu da söyledi.

Sağlık Bakanlığı, dijital ve kağıtsız hastane uygulamasını yaygınlaştırmak için HIMSS ile iş birliğini 5 yıl daha uzattı.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir