Avrupa

Türkiye asıllı Belçikalı bakan Zuhal Demir’den cinsel şiddet mağdurları için öneri

Belçika Federal Hükümeti’nde yoksullukla mücadele, fırsat eşitliği, engelliler ve bilimsel politikalardan sorumlu devlet bakanlığı görevini yürüten Zuhal Demir, ülkedeki her bir vilayette, cinsel şiddet mağdurları için bir konaklama merkezi kurulmasını istedi.

Şu ana kadar ülke genelinde bu tür 3 merkezin kurulduğuna dikkati çeken Demir, bu merkezlerin ülke geneline yayılması gerektiğini savundu.

Demir, Belçika’da şu ana kadar Ghent, Liege ve başkent Brüksel’de yaklaşık bin kişiye hizmet veren bu merkezlerin, cinsel şiddet mağduru kadınlara psikolojik yardım dışında, açacakları davalar için hukuki danışmanlık hizmetleri de verildiğini söyledi.

Bir önceki polis ve hastane kayıtlarına göre, bu yıl içinde 600 kadın beklenirken, bu sayının bine çıktığını kaydeden Demir, bu merkezlerin bütün ülke genelinde açılmasının artık kesin bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.

Demir, her kentte tecavüze uğrayan kadınlar için bir ağırlama merkezi açılması için gerekli bütçenin sağlanması için bakanlar kurulunda girişimde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Belçika’da, geçen yıl söz konusu üç kentte 3 bin 400 tecavüz vakası kayıtlara geçmişti.

KAYNAK : EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir