Gündem

Türkiye alanda kıpırdayan yaprağı dahi takip edecek

UHA HABER / Suriye’nin kuzeyindeki terör bölgelerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı, Türkiye ve ABD arasında sağlanan mutabakatın ardından 120 saat süreyle durduruldu.

Mustafa Kemal ATATÜRKYENİ ŞAFAK Gazetesi’nde yer alan Sertaç AKSAN’ın haberi; Anlaşmanın en önemli maddelerinden biri de hiç şüphesiz PYG-PKK-YPG unsurlarının 30 km’nin güneyine çekileceği konusu. Peki bu çekilme nasıl izlenecek?

Uzmanlara göre uydu görüntülerinden insansız hava araçlarına, bölgedeki aşiretlerden MİT ve TSK’nın sahadaki elemanlarına kadar çok farklı kaynaklardan Ankara’ya bilgiler akacak.

Kaynaklar, 120 saatlik süreçte Ankara, söz konusu bölgede uçan yaprağı dahi takip edebilecek donanım ve istihbarat ağına sahip olduğu görüşünde.

Türkiye ve ABD arasından Barış Pınarı Harekatı’nın 9. gününde varılan mutabakat yeni bir dönemin habercisi. Ankara’nın operasyondan önce savunduğu hemen tüm argümanların yer aldığı metinde ABD tarafından ‘garanti’ edilen konulardan bir ide YPG-PYD-PKK unsurlarının silahsız bir şekilde 20 mil (32 km) güneye çekilmesi.

ABD’nin söz konusu alanı daha önceden boşaltmış olması, çekilme sürecini kimin/nasıl izleyeceği sorusunu da beraberinde getirdi.Yenisafak.com bu süreçte Türkiye’nin nasıl bir yol izleyeceğini Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz ile konuştu.

Üzerinde kamerası olan tüm imkanlar kullanılacak

Türkiye’nin söz konusu çekilmeyle ilgili olarak ne ABD’ye ne de bölgedeki başka bir güce ‘güvenemeyeceği’ uyarısında bulunan Oğuz, “Bu nedenle tüm süreci kendi imkan ve kabiliyetimizle her an takip edeceğiz” ifadesini kullandı.

Üzerine kamerası olan her şey önümüzdeki 120 saatte aktif olarak kullanılacaktır” diyen Oğuz, şöyle devam etti:

“Çok kritik bir 120 saat başladı. Bu süreçte Türkiye o bölgeden görüntü alan uydularını mutlaka kullanacak.

Diğer taraftan insanlı ve insansız gözetleme araçlarımız da aktif olarak görevler üstlenecek. Kimi zaman bir F16 uçağımız DB110 keşif podu ile havalanabilir, kimi zaman ANKA ve Bayraktar başta olmak üzere insansız hava araçlarımız devreye girer. Tabi elimizdeki İHA’ların sayısı ve havada kalış süreleri göz önüne alındığında bölgeyi 120 saat süresince kesintisiz bir şekilde, 7/24 yaklaşımıyla izleyecek.

Yerdeki kara araçlarının kameralarına da sorumluluk düşecek

“Sadece hava araçları değil, üzerinde kamera olan kara araçlarımızdan da muhakkak bilgi akışı sağlanacaktır” diyen Oğuz, şunları söyledi:

“Sınırdaki gözetleme unsurlarımız, gece kızıl ötesi görüş imkanı olan ekipmanlarımız da görevler üstlenecek.

Sadece gözetleme yapmak yetmez. Aynı zamanda bu süreçte Türkiye çok etkin bir dinleme de gerçekleştirecektir. Bölgedeki teröristlerin telsizleri dinlenerek, çekilip-çekilmedikleri, nasıl bir davranış geliştirecekleri gibi sorulara yanıt aranacaktır.

HABER : Sertaç AKSAN

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir