Gündem

Türkiye, Afrin’de sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oldu

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin’de halkın sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oldu.

Afrin’de hayatın normale dönmesi için çeşitli kurum ve kuruluşlarıyla harekete geçen Türkiye, halkın tüm ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyor.

İnsanların gıda, “barınma gibi ihtiyaçları harekatın ilk gününden bu yana AFAD ve Türk Kızılayı gibi kurumlarca karşılanırken, sağlık alanındaki gereksinimleri de Sağlık Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sağlık personellerince giderilmeye çalışılıyor.

Teröristlerin döşediği mayın ve el yapımı patlayıcının (EYP) patlaması sonucu yaralananların yanı sıra kronik hastalıkları olan Afrinlilerin tedavisini sağlayan Türk sağlık kuruluşları, harekatın başından bu yana onlarca kişiye şifa dağıttı.

Hatay Valiliği koordinesindeki ekipler, Afrin, Racu ve Cinderes’teki hastanelerin tam teşekküllü olarak faaliyete geçmesi için başlattığı çalışmaları da hızlandırdı.

Harekatın başladığı günden bu yana kalp yetmezliği, şeker, tansiyon, kanser, nefes darlığı gibi rahatsızlıkları 250 Afrinli evlerinden alınarak Hatay’daki hastanelere getirildi. Bu gibi rahatsızlıkları bulunanlar gerekli müdahale ve ilaçları temin edildikten sonra tekrar evlerine kadar bırakılıyor.

“İlaçlar ve hastane çok pahalıydı”

Hatay Devlet Hastanesi’nde tedavisi süren şeker ve kalp hastası 80 yaşındaki Mahmut Mustafa Dinek, AA muhabirine, terör örgütü YPG/PKK yüzünden çok zor günler geçirdiklerini aktardı.

Dinek, YPG’nin iki oğlunu askere çağırması üzerine Türkiye’ye kaçmalarını sağladığını aktararak, “Diğer oğlumu ise YPG askere aldı. Onlara, ‘Ben hastayım, bana bir oğlum var o bakıyor.’ dedim ama dinlemediler. 1 sene kadar yanlarında kaldı. Ancak ellerinden kaçtı” dedi.

Dinek, bölgede uzun süredir hastanelerin çok pahalı hizmet verdiğini ve ilaçları almaya güçlerinin yetmediğini dile getirdi.

Türk askerinin köylerine geldiği gün kendisinin sağlık durumunun iyi olmadığını aktaran Didek, “Ben rahatsızdım. Türk asker doktorlar beni önce orada tedavi etmiş. Sonra Türkiye’ye getirdi. İki gün kendimde değildim. Uyandığında baktım ki Türkiye’deyim. Allah Türkiye’den razı olsun” diye konuştu.

“Yeniden doğmuş gibiyiz”

Mahmut Mustafa Dinek eşi Aishe Midden de köylerine gelen Türk askerinin kendilerine çok iyi davrandığını söyledi.

“Eşimin rahatsız olduğunu görünce önce köye doktor getirdiler. Sonra Türkiye’ye hastaneye aldılar. Bizde çok memnunuz Allah razı olsun. Sağlıkçılar gece gündüz bize çok iyi bakıyorlar. Hiçbir şeyimiz eksik değil. Tahlil, röntgen ne gerekiyorsa yapıldı. YPG/PKK döneminde ilaçları çok pahalıya alıyorduk. Hastane, ilaçlar hepsi çok pahalıydı. Zeytinyağlarımızı aldılar. Haraç istiyorlardı. Şu an Türkiye’de yeniden doğmuş gibi olduk.”

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir