Ekonomi

Türkiye ABD’ye misilleme vergilerini yüzde 50 azalttı

UHA HABER / Türkiye ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatına getirdiği ek gümrük vergilerini yüzde 50 oranında azalttı. Karar ABD’nin Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde uyguladığı ek vergileri düşürmesinin ardından geldi.

Türkiye 14 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla ABD’nin ek gümrük vergilerine misilleme olarak bazı ürünlerin ithalatında yürürlüğe koyduğu ek mali yükümlülükleri yüzde 50 oranında düşürdüğünü açıkladı.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, söz konusu liste kapsamında 22 ürün grubunun arasında binek otomobiller, alkollü içkiler, yaprak tütün, güzellik ve makyaj ürünleri ile kağıt ve karton gibi ürünler bulunuyor.

Karar ile ABD’den ithal aşamasında uygulanacak ek mali yükümlülük getiren vergi oranı binek otomobiller için yüzde 120’den yüzde 60’a, alkollü içkiler için yüzde 140’tan yüzde 70’e, yaprak tütün için yüzde 60’tan yüzde 30’a, güzellik ve makyaj ürünleri için yüzde 60’tan yüzde 30’a, pirinç için yüzde 50’den yüzde 25’e düşürüldü.

21 Mayıs’tan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe giren karar ABD’nin 17 Mayıs’ta Türkiye’den çelik ithalatına uyguladığı gümrük vergisini tekrar yüzde 25’e indirmesi sonrasında geldi. ABD geçen yaz papaz Andrew Brunson’ın tutukluluğu nedeniyle Ankara ve Washington arasında yaşanan kriz sırasında Türkiye’den çelik ithalatına uyguladığı gümrük vergisini yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltmişti.

Kararı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Twitter hesabından duyurdu. Pekcan kararın ABD’nin Türkiye’den çelik ithalatında uyguladığı gümrük vergisini düşürmesi sonrasında mütekabiliyet gereği alındığını söyledi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  ANKARA, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir