Ekonomi

Türkiye ABD’nin Vergi Avantajı Sisteminden Çıkarılırken Çelikte Vergi Yeniden Düşürüldü

UHA HABER / Amerika, Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkardığını duyurdu. Söz konusu uygulama Amerika’yla Türkiye arasındaki ticarette vergi avantajı sağlıyordu. Aynı esnada Beyaz Saray yönetimi, Türkiye’den ithal edilen çelikten alınan vergiyi yeniden yüzde 25’e indirme kararı aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Türkiye’ye ticarette vergi avantajı sağlayan uygulamanın sona erdirilmesinin nedeni olarak Türkiye’nin ticari olarak geldiği gelişmişlik seviyesi gösterildi. Söz konusu uygulama bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Mart ayı başında da Amerika Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin ekonomik olarak ciddi bir gelişim göstermiş olması nedeniyle vergi avantajı sağlayan destek programından çıkarılması konusunda görüş bildirilmişti.

Ancak Ankara, iki ülke arasındaki ticaretin 75 milyar dolara çıkarılması hedefi kapsamında Washington’un bu yönde bir karar almayacağı beklentisi içerisindeydi.

Genelleştirilmiş Tercih Sistemi’nden sağladığı vergi avantajı sona eren Türkiye, Amerika’ya çelik ihracatındaysa yeniden düşük vergi sistemine geri döndü. Geçen yıl rahip Brunson krizi esnasında Başkan Donald Trump’ın Türkiye’den ithal edilen çeliğe getirdiği yüzde 50 oranındaki vergi yeniden yüzde 25’e düşürüldü.

Amerika’nın Genelleştirilmiş Tercih Sistemi içerisinde 120 ülke bulunuyor. Amerika, bu sistemle diğer ülkelere ticari olarak avantajlar sunuyor. Bu sistem Amerika’nın uyguladığı en eski ve en geniş kapsamlı ekonomik destek programı.

Vergi avantajı programı kapsamında resmi verilere göre Amerika, 2017 yılında Türkiye’den, 1.66 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Bu da Amerika’nın Türkiye’den yaptığı toplam ithalatın yüzde 17,7’sine denk geldi.

Türkiye’den vergi avantajlı olarak Amerika’ya ihraç edilen ürünler arasında otomobiller, otomobil yedek parçaları, kıymetli metaller, mücevherat benzeri ürünler yer alıyordu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir