Gündem

Türkiye-ABD komiteleri görüşmelere başlıyor

Türkiye-ABD ilişkilerindeki sorunlara çözüm aranacak teknik komitelerin ilk toplantısı, Suriye gündemiyle 8 Mart’ta Washington’da gerçekleşecek.

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından YPG/PKK terör örgütünün önce Münbiç’i ardından Fırat’ın doğusundaki Suriye topraklarını terk etmesi konusunda ABD’yi uyarmış ve teröristlere silah yardımının son bulmasını istemişti.

Konu ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un 15-16 Şubat’taki Ankara ziyaretinde ele alındı ve iki ülke arasındaki sorunların komiteler aracılığıyla çözülmesi konusunda uzlaşma sağlandı.

Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilesine katkı sunması amacıyla, Suriye, FETÖ ve Irak meseleleri üzerine 3 komite kuruldu.

Ağırlıkla terörle mücadele sorunlarının ele alınacağı komitelerden Suriye dosyasına bakan heyetler, 8-9 Mart’ta Washington’da ilk toplantısını yapacak.

Suriye komitesinin öncelikli gündemi, Türkiye’nin Fırat Nehri’nin batısındaki Münbiç ilçesini terör örgütü YPG/PKK’dan arındırma talebi isteği.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilişkileri normalleştirme çabalarında Münbiç sorununun öncelik arz ettiğinin altını çizmişti.

Taraflar diğer komitelerin toplantı tarihlerini henüz kararlaştırmadı.

FETÖ’ye ilişkin komite ise aynı zamanda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımı ile göç ve vize konularını da değerlendirecek.

Suriye komitesine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal, FETÖ ile mücadele komitesine Müsteşar Yardımcısı Cihad Erginay, Irak komitesine de Güney Asya Genel Müdürü Fazlı Çorman’ın başkanlık yapması bekleniyor.

Kaynak: AA, TRT Haber

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir