Gündem

Türkiye-ABD ilişkisinde son durum

UHA HABER / İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar HACISALİHLİOĞLU, Türkiye-ABD ilişkilerinin geldiği noktanın, herkesin çok açık bir şekilde anlayabileceği kıvamda ve netlikte büyük bir mesele yumağı olarak ortada durduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU, ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Yaşar HACISALİHLİOĞLU, son derece sıkıntılı olan sorunların bir türlü çözülemediğini, sadece yüzeysel bir seyir içinde yol alan ama aslında giderek tökezleyen bir içeriğe sahip olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. HACISALİHLİOĞLU, meselenin özünün; Türkiye’nin hassasiyetlerinin, bağımsız davranma arzusunun, teröre karşı verdiği mücadeledeki kararlılığının ve haklılığının ABD tarafından inatla, ısrarla karşılık bulmaması olduğunu açıkladı..

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHLİOĞLU, Türkiye’nin ne istediğini şöyle sıralıyor:

Türkiye; doğrudan kendisini hedef aldığı, PKK/PYD-YPG terör yapısıyla ABD’nin ilişkisinin ve buna bağlı olarak her açıdan süren desteğinin bitmesini istiyor.

S-400 hava savunma sisteminde, Türkiye’nin tercihine saygı duyulmasını istiyor. Bu konunun NATO bahanesiyle gerilim ve çatışma ortamına taşımanın teknik ve hukuki haklı bir gerekçesi olmadığının altını çizerek, siyasi bir baskı aracı olarak kullanılmasına boyun eğmiyor.

Türkiye; Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarına dayalı ve coğrafi gerçeklerin ışığında mücadelesinin haklılığını hukuk adına kabul görmesini istiyor. Bu konunun ABD tarafından, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmanın odağına dönüştürmesine seyirci kalmak istemiyor.

Tek taraflı ve ABD’nin çıkarlarının bir gereği olarak uygulanmak istenen İran ambargosunun, Türkiye tarafından da uygulanmaya zorlanmasını ne hukuka, ne demokrasiye ne de ekonomik gerçeklere sığmayan bir durum olarak görüyor. Bunun için de ABD’nin zorlamalarına boyun eğmek istemiyor.

Suriye’nin parçalanmasına yol açacak olan, PKK/PYD-YPG terör yapısı eliyle, Suriye’nin kuzeyinde garnizon devletçiği işlevi görecek ikinci bir İsrail oluşumundan vazgeçilmesini istiyor. Bunun bölgenin tüm mazlum halklarını birbirine düşman kılacağını görüyor ve karşı çıkıyor.

FETÖ ihanet şebekesinin küresel ağının, diri ve canlı tutulmaya devam edilmesine, örgüt elebaşının ve örgüt mensuplarının ABD’de korunup, kollanmasına, örgütün ABD’de Türkiye düşmanlığı için hâlâ etkin roller üstlenmesine seyirci kalınmasına karşı çıkıyor. Hukukun, demokrasinin gereğinin yerine getirilmesini istiyor.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar HACISALİHLİOĞLU, sonuç olarak, Türkiye’nin; Soğuk savaş döneminin blok bağımlılığının sona erdiğini hatırlatarak, tıpkı Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin yaptığı gibi, herkesin herkesle çıkarları söz konusu olduğunda ilişki kurabildiği bir düzen içinde tüm ilişkilerini simetrik kılmak istediğini belirtti.

“Tüm bunlar için doların bir silah olarak kullanılmasını, teslimiyete zorlayan bir baskı aracı olarak devreye sokulmasını kabullenmiyor” diyen Prof. Dr. Yaşar HACISALİHLİOĞLU, Türkiye’nin bunun için gereken tüm hukuki yöntemlerle, tüm milli unsurlarını diri ve canlı tutarak, seferberlik duyarlılığıyla direnmeye ve istiklal yürüyüşünü sürdürmeye devam ettiğini ifade etti..

Prof. Dr. HACISALİHLİOĞLU, “Hata mı yapıyor Türkiye? Gösterdiği kararlılığından vaz mı geçmeli? ABD’nin isteklerine, dayatmalarına boyun mu eğmeli? Bazlılarının ısrarla; “ABD ilişkilerini Türkiye düzeltmeli” cümleleriyle sanki sorun çıkaran Türkiye imiş gibi, taviz vermesini dolaylı olarak isteyenlere kulak mı vermeli? ABD’den gücü karşısında ezilip, büzülerek en haklı olduğu konularda teslim mi olmalı?” şeklinde belirtti.

“Tüm bunlar dışında Türkiye’nin çıkarlarını ve bağımsızlığını zedelemeyen başka bir çözüm önerisi olan var mı?” diyen Prof. Dr. Yaşar HACISALİHLİOĞLU, “duymak ve bilmek istiyoruz. Tüm bu sorulara; Türkiye’de siyaset yapan, ister yerel de ister genel de iktidar olmak isteyen tüm yapılardan ve aktörlerden cevap bekliyoruz.” şeklinde kaydetti.

***

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU;

Lisans Eğitimini 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Beşeri, Siyasi ve İktisadi Coğrafya alanında tamamladı. Yüksek Lisansının ilkini 1988’de İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünde, İkincisini 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Bölge Planlama alanında yaptı.

Doktorasını 1995 yılından İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamlayan Prof. Hacısalihoğlu, 2002 yılında Doçentlik, 2008 yılında ise Uluslararası İlişkiler alanında Profesör olmuştur.

İstanbul Üniversitesi, Beykent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler Bölümü ve ABD Texas State Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi’nde lisans düzeyinde; Uluslararası Siyasal Ortam ve Türkiye, Türkiye’nin Siyasal Coğrafyası: Sorunlar-İlişkiler, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde ise; Küreselleşme Mekansal Etkileri ve Türkiye, Jeopolitik ve Jeostratejik Analizler konularında Harp Akademisi Komutanlığı, Silahlı Kuvvetler Akademisinde; Jeopolitik ve Jeostratejik ve Bölge Ülkeleri-Türkiye İlişkileri, Kuvvet Akademisinde; 21. Yüzyıl Güç Merkezleri ve Stratejileri ve Strateji, Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde; Bölgesel Bazda Devletler Analizi ve Jeopolitik ve Jeostrateji konularında dersler vermiştir.

Halen, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Aynı Üniversitenin Rektörü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Dekanıdır.

Çok sayıda makale, sempozyum kongre, panelde sunulmuş ve yayınlanmış eserlerin yanı sıra ‘Yeni Jeopolitik Hamleler ve Türkiye’, ‘Küreselleşme, Mekansal Etkileri ve İstanbul’ ve ‘Yeni Dünya Düzeni Arayışı ve Türkiye’ adlı kitapları bulunmaktadır. Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / İSTANBUL, AKŞAM

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir