Gündem

Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleşmesi konusunda mutabakat sağlandı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD ilişkilerinin normalleşmesi konusunda anlaşmaya varıldığını, bu minvalde ilk toplantının Mart ayında gerçekleştirileceğini söyledi.

Aslan AilemDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ankara Palas’ta baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile Türkiye arasında geçmişte inişler çıkışlar, hatta krizler oldu; bunları birlikte geçtik, şimdi yine böylesine kritik bir aşamadayız.” dedi.

Tillerson’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dün akşam gerçekleştirdiği toplantıda sadece ikili ilişkiler değil bölgesel işbirliği ve yaklaşımların da değerlendirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, dün akşamdan beri ortaya konan irade ile ilişkilerin tekrar normalleştirilmesi konusunda anlayışa varıldığını söyledi.

Çavuşoğlu ardından, bu normalleşme için atılması gereken adımların ve her iki tarafın beklentileri olduğunu anlattı.

Bundan sonra sonuç odaklı adımları nasıl atabiliriz, birlikte neler yapabilirizi konuştuk. FETÖ, YPG gibi tüm konuları kapsayacak bir mekanizma hatta mekanizmalar oluşturma kararı aldık. Sonuç alabilmek için bunları kamuoyunda konuşmak yerine mekanizma içinde değerlendirmeleri birlikte yapmakta fayda var. Terör örgütleriyle mücadele, terörden arındırılmış bölgenin istikrarı ve Suriye için Cenevre ile beraber siyasi çözüm için somut adımlar atacağız.

Her iki tarafın beklentilerini karşılayacak çalışmalar olacağını açıklayan Çavuşoğlu, bu minvalde ilk toplantının Mart ayının ortasından önce gerçekleşeceğini duyurdu.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir