Kültür-Sanat

Türkçe kitaplar Kırgız okurlarla buluşuyor

Kırgızistan’da Kırgız ve Rus eserlerinden sonra en çok Türkçe eserler ilgi görüyor.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Haberi’ne göre, Kırgızistan’da Kırgız ve Rus eserlerinden sonra en çok Türkçe eserler ilgi görüyor.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi’nde 12 yıl önce Türkiye’nin katkılarıyla oluşturulan Türkçe Eserler Bölümü bulunuyor.

Türkçe Eserler Bölümü’nde başta Türkiye Cumhuriyeti tarihi, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve eserleri olmak üzere çok sayıda Türk dili kılavuzları, bilimsel eserler, şiir, deneme, roman ve öyküler yer alıyor.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi’nde, yeni çıkan kitapların yanı sıra Orta Asya’da Türkçe yayınlanan gazetelerin de yer aldığı bölümde Türk dünyası ülkelerindeki dil, kültür ve medeniyet hazinesine ilişkin çeviri kitap, dergi ve belgeler de okuyucularla buluşuyor.

Kırgız okurlar, kapalı kitap okuma salonlarına sahip kütüphaneden 3 gün için ödünç kitap alabiliyor.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

– “Türkçe Eserler Bölümü, Kırgızistan ile Türkiye arasında köprü oluşturuyor”

Milli Kütüphane Başkanı Prof. Dr. Jıldız Bakaşova, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki kültürel iş birliğine katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Türkçe Eserler Bölümü’nde 1574 kitabın bulunduğuna işaret eden Bakaşova, kütüphane bünyesindeki 14 bölümden biri olan Türkçe Eserler Bölümü’ndeki yayınların, Türk diline, tarihine ve kültürüne ilgi duyan veya öğrenen herkesin kullanımına açık olduğunu söyledi.

Bakaşova, Türkçe Eserler Bölümü’nün her şeyden önce Kırgızistan ile Türkiye arasında köprü oluşturduğunu hatırlatarak, Türkçe Eserler Bölümü’nde yer alan Türk dünyası ile ilgili eserlere Kırgız okuyucuların ilgisinin giderek arttığını açıkladı.

Türk dünyasındaki gelişmeleri Türkçe Eserler Bölümü aracılığıyla okuyucularına aktardıklarını ifade eden Milli Kütüphane Başkanı Prof. Dr. Jıldız Bakaşova, Türk Dünyası’nın dünya siyasetinde önemli rol oynamaya başladığını belirtti.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

Prof. Dr. Jıldız Bakaşova, Türk dünyası ile ilgili kitapların, okuyucuların ilgi alanına girdiğini ve bu nedenle bu yıl kütüphaneye daha çok Türkçe yayını kazandırmayı planladıklarını söyledi.

“Yine burada Türkçe öğretilmesi için de çaba harcayacağız.” diyen Prof. Dr. Bakaşova, Milli Kütüphane’de Kırgız edebiyatının önemli isimlerinden, şair ve oyun yazarı Alıkul Osmonov’un adını taşıyan 90 dilde 6 milyon eser bulunduğunu kaydetti.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi, yılda 600 bine yakın okuyucuya hizmet sağlıyor ve bir milyon eseri abonelerine ödünç veriyor.

Ayperi BEKMİRZAYEVA ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ayperi BEKMİRZAYEVA

BİŞKEK, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir