Türkiye

Türk Tarih Kurumu’ndan Alman televizyonu ARD’ye kınama

UHA HABER / Türk Tarih Kurumu, Alman Devlet Kanalı ARD tarafından Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik çirkin yayını nedeniyle kınadı. Konuyla ilgili geniş belgeli ve bilimsel uslüple bir açıklamanın yapılacağını belirtti.

Türk Tarih Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada, geçtiğimiz günlerde Alman Devlet Televizyonu ARD tarafından milli mücadelenin önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik asılsız iddialar içeren yayının, tarih biliminin gerçekleriyle ve basın etiğiyle uyuşmadığı ifade edildi.

Türk Tarih Kurumu’nun açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Atatürk’ün manevi şahsiyetine ve Türk toplumunun bütünlüğüne saldırı niteliği taşıyan bu yayın, kara propaganda amacıyla tarihin tahrif edilmesi siyasetinin yeni bir örneği olmuştur. Türk Tarih Kurumu olarak Atatürk’ün aziz hatırasına ve Türk milletinin değerlerine karşı saygısız bir tutum içeren bu tür faaliyetleri şiddetle kınıyoruz.

Konuyla ilgili geniş açıklamamız belgeli ve bilimsel bir üslupla, Atatürk’ün ‘Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır’ ifadesinde gösterdiği şekilde ortaya konulacaktır.”

[UHA Haber Ajansı, 15 Aralık 2019]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir