Kültür-Sanat

Türk müziği makamları gönüllere şifa oluyor

Ankara’da kadın ve çocuklar için açılan rehabilitasyon merkezinde katılımcılar, hem enstrüman çalmayı öğreniyor hem de müzikle keyifli vakit geçiriyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKRast, dügâh, buselik, neva ve daha pek çok makam, bir çok enstrüman, su ile yeniden hayat buluyor. Geçmişten günümüze ulaşan ezgiler gönüllere şifa oluyor.

Eğitimlerde; ses, nefes ve ritm uygulamayla öğretiliyor. Çocuklar için verilen eğitimler 3 yaşından itibaren başlıyor.

Sınav stresi yaşayanlar ve yorgunluk hissedenler için de özel program hazırlanıyor.

“Gözünüzde yaşlar varken kahkahalar atıveriyorsunuz”

Türk Musiki Sanatçısı Hayrunnisa Mermi, “Her olumsuzu olumluya çevirecek ses aralıkları rast makamı neşe mutluluk, hicaz makamı tevazu duygusu, segah makamı manevi duygular gibi birbirinden iksirli. Bir eserin süresi 2 dakika 35 saniye bir anda bir bakıvermişsiniz gözünüzde yaşlar varken kahkahalar atıveriyorsunuz.” dedi.

Kurslara ilgi büyük

Osmanlı’dan günümüze Darüşşifahane’de ve şifahanelerde hastaları tedavide kullanılan bu yöntem dünyanın birçok yerinde halen uygulanıyor. Kurslara ise ilgi büyük.

Eğitimlere 6 yıl önce rebab ile başladığını belirten bir öğrenci, “Bu mayısta da ud ile başladım. Bu şekilde devam ediyoruz. Çok mutluyum kendi özümüze ait enstrümanlarla iç içe olmak bunları meşk etmek hocamızla çok harika bir his böyle devam etmek istiyorum.” dedi.

Yurt içinde farklı illerde eğitim veren Türk müziği sanatçısı Hayrunnisa Mermi, yurt dışında da konserler veriyor.

Haber: Aynur Bayram

KAYNAK : TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir