Kültür-Sanat

Türk İnsanı ve Kitap

UHA HABER / Eğitimci ve Yazar İsmail Özcan, uygarlığın temeli olan kitap ve Türk insanının kitapla ilişkisinin son derece önemli olduğunu söyledi. 

İlgili resimYazar İsmail Özcan, ‘Türk İnsanı ve Kitap‘ konusunu (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirdi.

İsmail Özcan, kitabın; bilgi ve kültürün en sağlam, en güvenilir kaynağı olduğuna dikkat çekerek, bilgili, kültürlü ve çağının bilincinde insan olmak için kitap okumanın dışında bir alternatifin olmadığı ifade etti

“Modern insan için kitap, gazete, ne olursa olsun okunacak bir nesne; yemek içmek gibi günlük hayat gereksinimidir” diyen Özcan,  Özellikle kitap, eğitimli insanlar için vazgeçilemez ilgi nenelerinden birisidir. Ama Türk insanı için kitap hiçbir zaman günlük hayatın bir parçası, bir vazgeçilmezi, bir olmazsa olmazı olamamıştır. Hâlbuki insan hayatında en güzel alışkanlık, okuma alışkanlığıdır” dedi.

İsmail Özcan, en güzel dostluğun, kitaplarla kurulan dostluk olduğuna dikkat çekerek, en pişman etmez sevginin, kitap sevgisi olduğunu, halkımız ne yazık ki bu böyle bir alışkanlıktan da, dostluktan da, sevgiden de yoksun bulunduğunu belirtti.

“Okumak gelişmektir” diyen Yazar İsmail Özcan, çevreye, olaylara, dünyaya daha geniş açıdan, daha fazla hoş görüyle bakabilmek olduğunu hatırlatarak, Türk insanının okumadığı için hiçbir konuda dar görüşlülükten ve katılıktan kurtulamadığını kaydetti.

Özcan, geçimsiz, iletişimsiz ve kavgacı bir toplum oluşumuzda bunun da rolü  bulunduğunu, hiçbir gelişmiş ülkede bizdeki kadar kavga-çekiş, husumet ve kutuplaşmanın olmadığını söyledi.

“Toplumumuzun okumaya karşı ilgisizliği, hevessizliği; yazarların, aydınların, edebiyatçıların bitmeyen şikâyet konusudur” açıklamasında bulunan İsmail Özcan, “Çok gerilere gitmeden sadece Cumhuriyet dönemine baktığımızda bile okuma hevesi ve alışkanlığıyla ilgili olarak hayal kırıklığından başka bir şeyle karşılaşmıyoruz” dedi.

Yazar Özcan, “Cumhuriyetten sonra öğrenilmesi daha kolay bir alfabe kabulümüze, toplum genelinde okuma yazma oranının % 100’lere yaklaşmasına, halkımızı okumaya özendirecek birçok çabaya ve etkinliğe rağmen bu alanda bir arpa boyu yol alabilmiş değiliz” açıklamasında bulundu.

“Toplumumuzda okuma alışkanlığı ve bu konuda oluşabilmiş kısıtlı bir kültür daima küçük bir azınlığın tekelinde kalmıştır” diyen İsmail Özcan, “Ülkemizde gülünç seviyelerdeki gazete tirajları da,  ortalama bin, iki bin tirajla basılan kitaplar da mevcut mütevazı durumlarını hep bu azınlık okuyucu kitlesine borçludur” şeklinde konuştu.

Özcan, “Daha da üzücü olan ise, okuma konusundaki zaaf ve vurdumduymazlığın sadece okuma yazma bilen, hatta ilköğretim ve ortaöğretim eğitimi almış toplum kesimlerine has olmamasıdır” diye aktardı.

“Bu durum artık sayısının milyonları bulan yükseköğrenim görmüş vatandaşlarımız için de geçerli olmasıdır” diyen Yazar Özcan, bu insanların da okulla ilişkisi bitince kitapla da bittiğini ve ilişkisinin bittiği kitabın da ders kitabı olduğunu kaydetti.

İsmail Özcan, “Roman, hikâye, şiir, deneme gibi edebiyat eserleri ilgi alanına zaten hiç girmemiş oluyor. Hâlbuki bir lisans eğitimi almış insanlarımızınmutlaka okumuş olması gereken hem ulusal edebiyatımızın hem de evrensel edebiyatın çok önemli eserleri bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

Yazının sınırlarını zorlamamak için evrensele hiç girmeyerek ulusal edebiyatımızdan birkaç örnek vermekle yetinmek isteyen Özcan, “Mesleği ve meşguliyeti ne olursa olsun, mesleğinin ve meşguliyetinin gereği olarak hangi kitabı okumuş bulunursa bulunsun, üniversite bitirmiş bir Türk vatandaşı; Refik Halit Karay’ın Memleket Hikâyeleri’ni, Reşat Nuri Güntekin’in Anadolu Notları’nı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir’ini, Sabahattin Ali’nin Sırça Köşk’ünü mutlaka okumuş olmalıdır. Bir Türk insanı bunları okumdan kendi doğdukları yer bile olsa Anadolu’yu ve Anadolu insanını, Anadolu’nun sosyolojisini tanıdıklarını söylememelidir” dedi.

İsmail Özcan, Memleket Hikâyeleri ile ilgili olarak Sabri Esat Siyavuşgil’in söylediklerinin kulaklara küpe yapılacak nitelikte olduğunu belirterek, “Bana o hikâyeler, bugün Anadolu’nun insan ve sosyal hayatı üzerine yazılmış ve yazılacak en azametli psikoloji ve sosyoloji eserlerinden daha derin, daha dolu ve daha gerçek geliyor. Öyle sanıyorum ki bu hikâyeleri okumadan Anadolu’yu anlamanın, anlamaya başlamanın imkânı yok…” açıklamasında bulundu.

“Ne kadar iyi bir öğrenim görmüş olursa olsun bir Türk vatandaşı; Ahmet Haşim’in “Bize Göre” adıyla kitaplaştırılmış gazete yazılarını, Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağı’nı, Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nu, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonnası’ını, Yaşar Kemal’in İnce Memed’ini ve benzeri klasik bazı eserleri okumadan Türkçenin tadına varamaz” diyen Yazar İsmail Özcan, ustalarının elinde bu dilin nasıl harikalar yarattığınının fark edilemeyeceğini aktardı.

Eğitimci ve Yazar İsmail Özcan, konuşmasının sonunda şunları kaydetti:

“Bizim toplum olarak gerçek anlamda çağdaşlıktan, modernlikten, başka bir ifadeyle uygarlıktan uzak oluşumuzun kanıtı, kitaba karşı ilgisizliğimiz ve duyarsızlığımızdır. Kitabı günlük ihtiyaçlarımız arasına katana kadar, ona olmazsa olmaz bir nesne olarak yaklaşana kadar uygarlıkla mesafemiz sürecektir”.

HABER : Ataner YÜCE

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir