Gündem

‘Türk – Amerikan İkili İlişkileri Artık Rusya Ayağıyla Üçlü’

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kritik Washington ziyaretini Amerika’nın Sesi için değerlendiren Washington Enstitüsü’nden Çağaptay’a göre, iki ülke ilişkilerindeki tek dayanak Trump ve Erdoğan arasındaki güzel ilişki.

Amerika’nın Sesi’nde (VOA) yer alan haberde, Bugüne kadar Türk – Amerikan ilişkilerinde tansiyonun hiç bu kadar yüksek olduğunu görmediğini söyleyen Soner Çağaptay, “Amerikan kamuoyu içinde dış politikayı takip eden gruplar arasında Türkiye’ye yönelik büyük bir negatif hava var. Aynısının Türkiye’de de olduğunu söylemek mümkün Amerika’ya yönelik olarak” diyen Çağaptay, iki ülkenin kurumları arasında güven eksikliği olduğunu söyledi.

Kongre’de Türkiye’ye karşı bir kızgınlık olduğunu da dile getiren Soner Çağaptay,

“İlişkinin bir kaç ayağı var, bu ayaklardan üçü kötü durumda; Kongre, kamuoyu, kurumlararası ilişkiler ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump arasındaki ilişki son derece güzel, herhalde ilişkileri götüren tek dayanak noktası bu diyebiliriz. Cumhurbaşkanı’nın ziyareti bu açıdan önemliydi, her şeye rağmen Amerikan Başkanı Trump’ı ziyaret etti, Trump da Cumhurbaşkanı’nı güleryüzlü ve son derece iyi ağırladı. Bütün bu negatif gelişmelere rağmen ilişkileri yürüten tek dayanak noktasının hala sağlam olduğunu bize ve dünya kamuoyuna göstermesi açısından bence ziyaret başarılı geçti” dedi.

“Graham kötü polisi oynuyor”

Başkan Donald Trump’ın görüşme sırasında 5 Cumhuriyetçi Senatörü Oval Ofis’e davet etmesini “çok stratejik bir tavır” olarak niteleyen Çağaptay, “Kongre’deki hava Türkiye aleyhine döndü. Hatta ben Kongre’deki kızgınlığın hiç bu kadar fazla olduğunu görmedim yıllardır. Trump akıllı bir strateji uyguladı. Kongre’nin üst kamarası olan Senato’yu kontrol eden Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen ve kendisine yakın olan bir kaç üyesini Senato’dan çağırarak hem Kongre ile Cumhurbaşkanı arasında bir ilişki kurdu hem de Kongre’de Türkiye’ye karşı yükselen havayı, tazyiki almak için kendine müttefik kazanmış oldu. Ben Graham’ın aslında kötü polisi oynadığını düşünüyorum, Trump iyi polisi oynuyorsa ilişkilerde, Graham Kongre’de Türkiye’ye karşı olan tazyikin basıncını almak için Türkiye’ye karşıymış gibi yorumlar yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Soner Çağaptay, “Bence Türk Amerikan ilişkileri artık ikili değil de, üçlü ilişki gibi; bir Türk – Amerikan ayağı var, bir de Türk – Rus ayağı var. Türkiye’nin S- 400’leri açmaması karşılığında Türkiye‘ye yaptırım yapılmaması konusunda anlaşabilirler. Ancak Erdoğan’ın da arkasından Putin’i S-400’leri açmama konusunda ikna etmesi lazım. Bu konuda onun rızasına alması gerekecek. Herhalde önümüzdeki 1 ya da 2 hafta içinde bir Erdoğan – Putin zirvesi olacak, muhtemelen Soçi’de, o zaman esas Erdoğan – Trump görüşmesi tırnak içinde bitmiş olacak” ifadelerine yer verdi.

Çağaptay, ”Türkiye aslında Amerika’ın Suriye’den tümüyle çekilmesini istemiyor. YPG’le olan ilişkisini bitirmesini istiyordu. Bu bir nebze gerçekleşmiş oldu” yorumunda da bulundu.

[UHA Haber Ajansı , 18 Kasım 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir