Gündem

TSK’nın ‘vurucu’ gücü Kasırga artık daha güçlü

Roketsan tarafından geliştirilen ve tamamı yerli üretim olan 302 mm güdümlü füze ve silah sistemi Kasırga, TSK’nın gücüne güç katıyor.

Milli imkanlarla tasarlanan ve üretilen 302 mm füze ve silah sistemi Kasırga, yüksek isabet ve tahrip gücüne sahip.
Sisteme K+ Projesi ile güdüm ve pod kabiliyeti de eklendi ve menzil 120 kilometreye çıkarıldı. Bu sayede Kasırga, 30 kilometreden 120 kilometre mesafeye kadar kritik nokta hedeflerini yoğun ve etkili biçimde vurma imkanına kavuştu.
200’den fazla K+ füzesi envanterde
2017 yılında güdümlü Kasırga (K+) füzelerinin test ve kabul faaliyetleri tamamlanarak, 200’den fazla K+ Füzesi TSK’ya teslim edildi. Sonda roketi testi başarıyla gerçekleştirildi.
TSK’nın vurucu yeteneğini önemli ölçüde artırdı
Yüzde yüz yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Kasırga, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vurucu yeteneğini de önemli ölçüde artırdı.
Kasırga ile kendi ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye, bu teknolojiyi dost ve kardeş ülkelere de satan bir ülke konumuna geldi.
70 metre etki yarıçapına sahip
Kritik bölgelerdeki hedefleri başarılı bir şekilde vuran Kasırga, katı kompozit yakıt teknolojisine sahip.

Kasırga roketleri, sabit çelik tüpten fırlatılabildiği gibi kötü hava ve çevre koşullarına karşı yüksek koruma, daha kolay süratli doldurma ve boşaltma imkanı sağlayan izoleli pod içerisinden de fırlatılabiliyor.

T-300 Kasırga Topçu Roketi, 65 ila 100+ kilometre menzile sahip ve 525 kilogram-590 kilogram ağırlığında.
Kasırga K+ ise 35 ila 120+ kilometre menzile sahip ve 585 kilogram ağırlığında.
Harp başlığı ağırlığı 105 kilogram olan Kasırga K+, 60 metre etki yarı çağına sahip.
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir