Gündem

TSK’nın vurduğu Karacak, örgütün Mahmur kampına çok yakın

UHA HABER / Erbil’de Türk diplomatın şehit edilmesinin ardından gözaltına alınanlar arasında Mahmur’dan Erbil’e gidenler de var. Bu tespit üzerine TSK, Mahmur yakınlarında yer alan Karacak’taki terör hedeflerini vurdu. Peki Karacak ve Mahmur neden önemli?

Erbil’deki silahlı saldırıda Türk diplomat şehit oldu. Hemen ardından gözaltılar başladı.  Aralarında terör örgütünün kontrolündeki Mahmur’dan Erbil’e gidenler olduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine Türkiye hareket geçti. Mahmur’un kuzeyinde teröristlerin üs olarak kullandığı Karacak’a hava harekat yapıldı. TSK, bu kez Karacak Dağı’ndaki PKK’lıları köşeye sıkıştırdı.

Bölgede PKK’lı ve DEAŞ’lı teröristler var

Bölge oldukça stratejik öneme sahip ve Türkiye sınırına çok yakın bir noktada. Sınır güvenliği açısından da kritik. Karacak’taki PKK’lı sayısı 300 ila 400 arasında değişiyor. Sadece PKK değil, yaklaşık 3 bin DEAŞ’lı terörist de bölgede faaliyet yürütüyor.

Mahmur, PKK terör örgütünün lojistik üslerinden biri konumunda 

Karacak, teröristlerin kontrolündeki yerlerden biri olan Mahmur’a da oldukça yakın. Bölge PKK’lı teröristlerin kontrolü altında bulunuyor ve terör örgütünün lojistik merkezi konumunda. Kilit bir öneme sahip olan Mahmur’da 13 binden fazla teröristin olduğu tahmin ediliyor.

Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf, teröristlerin Mahmur’u eğitim bölgesi olarak kullandığını, eğitimini tamamlayan teröristlerin Kandil’e gönderildiğini söyledi.

Mahmur, Türkiye ve IKBY için bir tehdit oluşturuyor  

Mahmur’daki gruplar sadece Türkiye’yi tehdit etmiyor, bölge halkına yönelik de büyük tehlike oluşturuyor. Maruf, terör örgütünün bölge yönetimine ve Türkiye’ye karşı yürüyüş ve mitingleri buradan organize ettiğini ifade etti.

Mahmur’daki teröristler, başka bir terör örgütü olan DEAŞ’a karşı mücadele bahanesiyle ABD’den de yardım aldı.

Haber: Yılmaz Aslan

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir