Dünya

Trump’tan Türkiye’ye İdlib Övgüsü

UHA HABER / Başkan Donald Trump, Suriye’nin kuzeybatısında artan askeri operasyonlar ve İdlib’de son günlerde tırmanan krizle ilgili Twitter’dan açıklama yaptı. Rusya, Suriye ve İran’ı eleştiren Trump, Türkiye’yi övdü.

Amerika’nın Sesi‘nde (VOA) yer alan habere göre, Trump Twitter paylaşımında, “Rusya, Suriye ve İran İdlib vilayetinde binlerce masum sivili öldürüyor veya öldürme yolunda. Bunu yapmayın! Türkiye bu kıyımın önüne geçmek için çok çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İdlib’de Esat güçlerinin hava saldırılarını yoğunlaştırmasının ardından yeni bir göç tehdidiyle karşı karşıya olan Türkiye de Rusya ile temaslarını sürdürüyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden Türk heyeti, özellikle Rusya’nın destek verdiği Suriye’deki saldırıların on binlerce Suriyeli’yi Türkiye’ye doğru göçe zorlaması konusunda görüşmeler yürütüyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşmelerle ilgili, Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde İdlib’deki saldırıları durdurma konusunda çalışacağını, Ankara’nın da bu sözün yerine getirilmesini beklediğini dile getirmişti.

Türkiye, Rusya ve İran geçen Eylül’de Ankara’da düzenlenen üçlü Suriye zirvesinde İdlib’de artan gerginliğin sonlandırılması, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye ile ABD’nin oluşturmaya çalıştığı güvenli bölge, Suriyeli göçmenler ve sorunun siyasi yollarla çözülebilmesi için Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasını ele almıştı. Zirveden sadece Anayasa Komitesi ile ilgili somut sonuçlar çıkmıştı.

Öte yandan Rus haber ajansı TASS, Rus jandarmasının Suriye’nin Rakka şehri yakınlarında birkaç gün öncesine kadar ABD güçlerinin kontrolünde olan üssü ele geçirdiğini bildirdi.

Rus kuvvetleri bu ay başında IŞİD’in bir dönem başkent ilan ettiği Rakka’ya girmişti. TASS, ele geçirilen üssün Tel Samin kasabasındaki eski bir okul olduğunu, bölgenin Rakka ile ülkenin merkezi ve doğusuyla bağlantı noktası olduğunu bildirdi.

[UHA Haber Ajansı, 27 Aralık 2019

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir