Dünya

Trump’tan Macron’a Sarı Yelekliler açıklaması: Benim 2 sene önce aldığım karara vardılar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Fransa’da haftalardır süren protestolar sebebiyle akaryakıt zamları konusunda geri adım atan Macron hükümeti için “benim 2 sene önce aldığım karara vardıkları için memnunum” dedi.

Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Macron hükümetinin akaryakıt vergilerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için yapılan ve şiddet olaylarına dönüşen protesto gösterileri ile ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesi arasında bağlantı kurdu.

Donald Trump, “Arkadaşım Emmanuel Macron ile protestocuların benim iki sene önce vardığım sonuç üzerinde anlaştıkları için mutluyum. Paris Anlaşması’nda çok büyük bir hata yapıldı. Çünkü sorumlu ülkelerde akaryakıt fiyatları artarken, çevreyi en çok kirleten ülkeler aklandı.” ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca konuyla ilgili ikinci bir mesaj paylaşarak “Dünyada temiz hava ve temiz su istiyoruz. Ayrıca Amerika’nın çevresini geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak Amerika’da vergi ödeyenler ve Amerikalı işçiler başka ülkelerin oluşturduğu çevre kirliliği için bedel ödememeli.” ifadelerine yer verdi.

Paris’teki protestolarda ‘Trump’ı istiyoruz’ iddiası

ABD Başkanı’nın Turning Point USA adlı sağ görüşlü sivil toplum örgütü başkanı Charlie Kirk’in attığı bir mesajı kendi hesabından paylaşması da dikkat çekti. Trump’ın paylaştığı ve Kirk’e ait mesajda şu ifadeler yer alıyor: ” Sosyalist Fransa’da isyanlar var. Çünkü aşırı solcular vergileri artırıyor. Medya bundan çok az bahsediyor. Amerika ilerliyor, Avrupa ise yanıyor. Orta direğin yaptığı protestoları kültürel Marksizim ile örtbas etmeye çalışıyorlar. Paris sokaklarında “Trump’ı istiyoruz” tezahüratları duyuluyor.”

Ülke tarihinin en büyük protestolarından biri

Fransa’da 17 Kasım’da ülke genelinde başlayan gösteriler daha sonra büyüyerek şiddet olaylarına dönüştü. Özellikle başkent Paris sokaklarında toplanan 100 binlerce kişi araçları, bazı tarih mekanları ateşe vererek büyük çaplı maddi hasara yol açtı. Protestolar 1968 öğrenci ayaklanmasından bu yana görülen en şiddetli eylemlerden biri olarak da ülke tarihine geçti.

Fransa hükümeti, Sarı Yelekliler tarafından başlatılan protestoların ardından zamları geri çekmeyeceğini açıklamış, ancak eylemlerin şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından Fransa Başbakanı Edouard Philippe, akaryakıt dahil olmak üzere 3 ayrı kalemde vergileri 6 ay boyunca askıya alma kararı aldıklarını söylemişti.

Trump, 2017 yılının haziran ayında yaptığı açıklamada, ülkesini iklim değişikliğiyle küresel mücadeleyi hedefleyen Paris Anlaşması’ndan çekme kararı aldığını açıklamıştı.

HABER : Kerem CONGAR

EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir